Premier niepokoi się o frankowiczów

aktualizacja: 29.10.2014, 15:22
Foto: Fotorzepa, Łukasz Solski Łukasz Solski

Ewa Kopacz, chce wiedzieć, co się stanie na rynku, gdy frank szwajcarski się umocni. Czy będzie potrzebna interwencja państwa?

Szef Rady Gospodarczej Jan Krzysztof Bielecki poinformował, że premier Ewa Kopacz zwróciła się do szefa Komisji Nadzoru Finansowego z pytaniem, jak wyglądałyby ewentualnie stress testy dot. reakcji na umocnienie się franka szwajcarskiego. KNF zapewnia, że przekaże premier pełną informację.
Bielecki był pytany w środę przez dziennikarzy, czy polscy kredytobiorcy, którzy zaciągali kredyty walutowe we frankach, powinni się obawiać referendum w Szwajcarii, w którym może zapaść decyzja o zwiększeniu do poziomu 20 proc. minimalnych rezerw złota - co może spowodować wzrost cen złota na świecie oraz znacznie umocnić szwajcarską walutę.
- Premier Ewa Kopacz zwróciła się we wtorek do przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego z pytaniem, jak wyglądałyby ewentualnie stress testy dotyczące reakcji na umocnienie się franka i wpływ tego na kredyt hipoteczny, nominowany we franku szwajcarskim na polskim rynku -powiedział Bielecki.
Jak dodał, Komisja Nadzoru Finansowego robiła już wcześniej takie stress testy. - Na razie chuchajmy na zimne, nie panikujmy, bo w interesie rządu szwajcarskiego na pewno nie jest w tej chwili silne umocnienie franka szwajcarskiego, kiedy Szwajcaria - otoczona krajami europejskimi - musi odczuwać stagnację, w której znalazła się Europa Zachodnia - ocenił szef Rady Gospodarczej.
Pytany, czy premier rozważa wsparcie dla osób, które mają kredyty we frankach, Bielecki powiedział: - Żeby to rozważać, trzeba mieć dobrą informację. Na tym etapie nie jest to rozważane.
Ocenił, że polski sektor bankowy "jest bardzo odporny na wszystkie ewentualne szoki, które mogłyby wystąpić w gospodarce europejskiej".
Rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego, Łukasz Dajnowicz, zapewnił, że KNF przekaże pani premier pełną informację. Przypomniał zarazem, że "w ogłoszonych w ostatnią niedzielę stress testach w scenariuszu szokowym założono osłabienie się polskiego złotego o 25 proc., a wyniki ćwiczenia potwierdziły dużą odporność polskiego rynku na negatywne scenariusze".
Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) chce zablokować planowane na 30 listopada referendum ws. ściągnięcia z powrotem do kraju rezerw złota z zagranicy i obowiązku pokrycia w kruszcu 20 proc. aktywów banku. Według SNB grozi to ograniczeniami w polityce monetarnej.
Skąd kłopoty frankowiczów?

POLECAMY

KOMENTARZE