Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wywiady i opinie

Alpejska goršczka złota

Agnieszka Kamińska
Fotorzepa, Waldemar Kompała Waldemar Kompała
Szlachetny kruszec znowu budzi emocje. To znak, że kryzys ma się dobrze. Frank będzie po 4 złote – straszš rynkowi analitycy posiadaczy kredytów w szwajcarskiej walucie. Alarmistyczne prognozy to efekt doniesień o szykujšcym się referendum, w którym mieszkańcy alpejskiego kraju zdecydujš, czy bank centralny ma powiększyć rezerwy w złocie.
Ponieważ jest to inicjatywa polityczna, trudno spekulować, czy zyska poparcie większoœci społeczeństwa. A nawet jeœli tak się stanie, to nie jest powiedziane, że oznacza to koniec złej passy złota i rekordowe poziomy notowań szwajcarskiej waluty. Jedno jest pewne – temat żółtego kruszcu powrócił. Co na to nasz NBP? Nie dalej jak kilka miesięcy temu także w Polsce podniosły się głosy, że trzeba dokupić złota  i sprowadzić je ze skarbca Banku Anglii do kraju. Trzymać ważšcych ponad 100 ton sztab nie za bardzo mielibyœmy gdzie, ale częœć ekspertów przyznaje, że zakupy warto rozważyć. Mimo że cena złota od połowy 2012 r. spada, w połowie tego roku banki centralne na œwiecie miały 117,8 ton tego kruszcu, niemal o 30 proc. więcej niż rok wczeœniej. W ostatnich latach złoto kupowały głównie banki centralne krajów rozwijajšcych się: Chin, Rosji, Turcji czy Indii. Polski – ostatni raz dokupił kruszcu ponad 16 lat temu.
Prezes banku centralnego nie może myœleć jak zarzšdzajšcy funduszem inwestycyjnym, więc w lokowaniu rezerw najważniejsze powinno być bezpieczeństwo, a nie wizja zysku.  Jednak przy rekordowo niskiej rentownoœci bezpiecznych papierów rzšdowych, może się okazać, że w trudnych czasach złoto będzie jedynš bezpiecznš lokatš rezerw, która pozwoli utrzymać ich wartoœć. „W ekstremalnej sytuacji lepiej mieć złoto niż stertę dolarów" – stwierdził niedawno Alan Greenspan, były szef Rezerwy Federalnej USA. Może przy okazji referendum w Szwajcarii warto sprawdzić odpornoœć i polskiej „poduszki bezpieczeństwa".
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL