Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kadry

Sejm zajmie się projektem PO ws. wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym

www.sxc.hu
Sejm podczas najbliższego posiedzenia zajmie się projektem posłów Platformy Obywatelskiej, który przewiduje wynagrodzenie za pracę w dniu od niej wolnym. Według opozycji i zwišzków zawodowych projekt w praktyce oznacza powrót do pracy przez szeœć dni w tygodniu.
Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosianiak-Kamysz zaprzecza takiej opinii zwišzkowców i opozycyjnych ugrupowań. Szef resortu zapewnił, iż zmiana nie oznacza powrotu do szeœciodniowego tygodnia pracy. "Niestety w przestrzeni medialnej, informacyjnej powstało zamieszanie. Rozmawiałem też z kolegami i koleżankami z PO. Nie było żadnš intencjš i nie ma w tym projekcie szeœciodniowego tygodnia" - wyjaœnił Kosiniak-Kamysz. "Tydzień pracy jest pięciodniowy i to się nie zmieni. Nie po to były pewne zmiany, które zaszły wiele lat temu, żeby wracać do złego kierunku" - mówił. "W żadnym razie nie będzie zgody na szeœciodniowy tydzień pracy" - dodał. Autorzy projektu przekonywali, że zmiana jest propracownicza i likwiduje lukę w polskim prawie przez umożliwienie wypłaty wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy. PO przypomniało, że w Kodeksie pracy jest obecnie możliwoœć płacenia za pracę w niedzielę, czy w œwięta, ale nie za dzień wolny.
Dwa artykuły projektowanej nowelizacji Kodeksu pracy zakładajš, że za pracę w dniu wolnym od pracy, którym zwykle jest sobota, przysługiwałby dodatek do wynagrodzenia za każdš przepracowanš godzinę. Dodatek byłby wypłacany na wniosek pracownika, lub w razie braku możliwoœci udzielenia mu dnia wolnego. Zmiany miałyby wejœć w życie 30 dni od ogłoszenia. Obecnie przepisy przewidujš, że pracownikowi, który wykonywał pracę w dniu od niej wolnym "wynikajšcym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy", przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym. Autorzy projektu wyliczyli, że przy pensji pracownika np. 4 tys. zł brutto, dodatek za prace w sobotę mógłby wynieœć ok. 300 zł brutto.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL