Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biura podróży

Itaka na sportowo - bez ograniczeń

Agenci sami próbowali ćwiczeń zaplanowanych na obóz sportowy Itaki
archiwum prywatne, Filip Frydrykiewicz F.F. Filip Frydrykiewicz
Będš ćwiczyć jogę, pływać kajakami, jeŸdzić dżipami, wspinać się, gotować i fotografować. Kto? Klienci Itaki. Touroperator wprowadza nowe formy wyjazdów, dotšd znanych głównie z małych, wyspecjalizowanych biur podróży
No limits, czyli "bez ograniczeń" – to nowa marka, którš chce wykreować Itaka. Pod niš będzie organizowała wczasy z rozbudowanym programem sportowym i relaksacyjnym, wycieczki tematyczne, a także wyprawy przyprawiajšce o dreszcz emocji.

All inclusive to za mało

- Dzisiaj kto nie biega, nie gotuje, nie fotografuje, nie wspina się, ten nie żyje – pół żartem mówi wiceprezes Itaki Piotr Henicz. - Polacy coraz częœciej myœlš o swoim zdrowiu, samopoczuciu, chcš lepiej funkcjonować, realizować pasje – dodaje. Kierownictwo biura podróży doszło do wniosku, że moda na zdrowy tryb życia, rozwijanie zainteresowań, próbowanie różnych hobby, jest już w Polsce na tyle rozpowszechniona, że trzeba zaproponować klientom nowe formy wypoczynku. Pomysły Itaki wpiszš się w ten trend, pomogš zwišzać z touroperatorem dotychczasowych klientów i zdobyć dodatkowych - aktywnych, chociaż nie tylko młodych, bo organizator planuje też zajęcia dla seniorów.
- Rozszerzamy i różnicujemy paletę możliwoœci, chcemy żeby każdy znalazł w Itace coœ dla siebie – mówił Henicz, prezentujšc No limits by Itaka podczas trwajšcego od œrody na Krecie szkolenia dla swoich najlepszych sprzedawców z sieci agencyjnej i franczyzowej.

Wartoœć dodana

Itaka nie ukrywa, że chce wejœć w niszę, zajmowanš dotšd przez wyspecjalizowane biura podróży. Połšczyć swój rozmach i możliwoœci (przeloty czarterowe, hotele, rezydenci) z wiedzš i umiejętnoœciami specjalistów. Zgromadziła już grupę  instruktorów i trenerów z różnych dziedzin sportu oraz fizjoterapeutów. No limits to też odpowiedŸ na trend składania sobie przez turystów wyjazdów za poœrednictwem Internetu (tzw. pakietowanie dynamiczne). O ile można tam znaleŸć przelot i nocleg, o tyle przemyœlanego programu zajęć sportowych czy rekreacyjnych pod opiekš trenera już nie. Tu się otwiera pole do popisu dla biura podróży, które może zaoferować klientowi coœ więcej. Jak wyjaœnia Robert Wójcik, kierownik nowo powołanego w Itace działu turystyki aktywnej, na Zachodzie podobne wyjazdy przeżywajš boom, a hotele sportowe majš stuprocentowe obłożenie. Z takich form wypoczynku korzystajš głównie Skandynawowie, Holendrzy, Brytyjczycy i Niemcy. Itaka też oferowała już podobne programy, tyle że były one słabo widoczne, bo ukryte w ogólnych katalogach. Teraz organizator chce im nadać innš rangę i wypromować pod osobnš markš.

Dla seniora, amatora i poszukiwacza przygód

Na poczštek nowy dział przygotował prawie 60 różnych programów. Wszystkie znajdš się w osobnym, siódmym katalogu Itaki na sezon letni roku 2015. Start sprzedaży rozpocznie się w styczniu. Dlaczego nie teraz, gdy biura podróży jedno po drugim ogłaszajš swoje oferty na przyszły rok? - Chcemy, aby ta inauguracja miała swój czas, żeby lepiej się przebiła do klientów. Teraz utonęłaby w potoku informacji o nowych katalogach touroperatorów i o wyjazdach typowo wypoczynkowych – wyjaœnia Wójcik. Co konkretnie czeka klientów No limits? W katalogu znajdš kilka typów imprez: wczasy, obozy i wycieczki sportowe (w tym typu "ekspedycje") oraz wycieczki tematyczne. Będš się one różnić stopniem zaawansowania i liczbš uczestników. Na przykład na wczasy sportowe będš mogli jeŸdzić ludzie, którzy będš chcieli wspólnie surfować lub nurkować. - Zapiszš się indywidualnie, ale pojadš wspólnie, w jednym terminie. W grupie poczujš się raŸniej, będš mogli poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach – wyjaœniał podczas szkolenia dla sprzedawców Wójcik. Kto chce się dopiero nauczyć surfingu, windsurfingu, kitesurfingu czy nurkowania, będzie mógł opłacić kurs – w Itace zapłaci 10 procent mniej niż na miejscu, na Wyspach Kanaryjskich czy w Egipcie.

Pobiegnš, ugotujš i sfotografujš

Obozy sportowe będš się dzielić z kolei na takie z zajęciami dla seniorów, dla ćwiczšcych jogę (body and mind), lub dla ludzi chcšcych się odchudzić i poznać zasady zdrowego odżywiania. Dla bardziej zaawansowanych w tym cyklu będš organizowane obozy triathlonowe (pływanie + jazda na rowerze + bieganie) lub tzw. boot campy, nasycone ćwiczeniami fizycznymi z elementami zabawy, współzawodnictwa i integracji. Po hasłem „wycieczki" przewidziane sš wyjazdy rowerowe, trekingowe i mieszane (kajaki, pontony, żaglówki, rowery, dżipy). - Dlaczego turyœci mieliby jechać z nami, a nie organizować sobie takš imprezę sami? Bo zapewnimy im transport bagażu na trasie i opiekę przewodnika. Wypożyczymy też odpowiedni do drogi rower (trekingowy lub górski) albo zabierzemy do samolotu rowery uczestników – wyjaœniał Wójcik. W tej kategorii mieszczš się też wyprawy wymagajšce najwięcej wysiłku i umiejętnoœci, ale za to gwarantujšce wyjštkowe przeżycia w wyjštkowych miejscach. O ile najłatwiejsze z form wypoczynku mogš gromadzić nawet 30 – 40 osób, o tyle te ostatnie, jedynie kilka. Tematyczne wyjazdy z kolei wišżš się z rozwijaniem takich pasji jak gotowanie (kilka warsztatów gotowania w tygodniu, poznawanie regionalnych kuchni, odwiedzanie producentów wina, serów, piwa) czy fotografowanie (zajęcia teoretyczne, warsztaty, wspólne omawianie wykonanych zdjęć). Lista pomysłów i programów jest długa, bo Itaka planuje zabierać na te wszystkie rodzaje imprez klientów do wielu krajów, do których dociera samolotami lub autokarami. W Europie i basenie Morza Œródziemnego - od Szkocji do Maroka i od Wysp Kanaryjskich do Egiptu. A dalej - nawet do Indii, Mongolii i na Spitsbergen.

Droga do sukcesu - cena i reklama

Co o nowym pomyœle myœlš sprzedawcy? Ci z mniejszych miejscowoœci odnoszš się do niego z umiarkowanym optymizmem. Ci z dużych miast, gdzie więcej klientów zamożnych, szukajšcych dodatkowych emocji, a nawet chcšcych się fizycznie zmęczyć na wakacjach - z entuzjazmem. Ale wszyscy podkreœlajš, że o sukcesie produktów spod marki No limits zdecydujš dwie rzeczy - cena i marketing. Oczekujš, że Itaka dobrze je rozreklamuje. Ceny na razie nie sš znane, trwa ich kalkulowanie. - Te najprostsze pakiety nie powinny być dużo droższe od zwykłych wyjazdów wypoczynkowych. Samoloty, hotele i rezydentów - już przecież mamy. Tyle, że musimy opłacić jeszcze trenerów i sprzęt do zajęć - mówi Wójcik. - Dalekie ekspedycje siłš rzeczy będš kosztowniejsze. Na przykład w Nepalu trzeba będzie wynajšć Szerpów do noszenia bagaży. Na Krecie agenci mieli okazję wzišć udział w zajęciach podobnych do tych, jakie Itaka proponuje klientom – jodze, biegach i ćwiczeniach na plaży wzorowanych na ćwiczeniach dla rekrutów amerykańskiego wojska (boot camp). - Będziemy ich też zabierać na wyjazdy studyjne, żeby lepiej poznali charakter tych ofert i wiedzieli, co sprzedajš i jak najlepiej je przedstawić klientom – mówi Wójcik.

Duch sportu unosi się nad Itakš

Jak mówi Piotr Henicz, nie bez przyczyny idea No limits narodziła się w Itace. Jest ona zgodna z duchem, który panuje w firmie. Kilkudziesięciu pracowników systematycznie uprawia tu różne sporty. - Mamy sekcję biegaczy pod nazwš Itacy biegacze, mamy klub piłki nożnej i grupę zapalonych wspinaczy wysokogórskich – wyjaœnia Henicz. On sam trenuje biegi, bierze udział w maratonach, półmaratonach i biegach na 10 kilometrów. Prezes Mariusz Jańczuk jest z kolei zapalonym rowerzystš, windsurferem i kitesurferem. Podczas pobytu na Krecie nie omieszkał skorzystać z okazji, by poćwiczyć kitesurfing. Zrezygnował dopiero, gdy wiatr rozhuœtał fale do 10 w skali Beauforta. Z Krety Filip Frydrykiewicz NO LIMITS BY ITAKA Przykłady krajów i regionów, do których będzie można pojechać na wycieczki rowerowe: Kreta, okolice Aten, Toskania, Sardynia, Jezioro Garda, Madera, Andaluzja, Camino de Santiago, Portugalia, Bułgaria, Rumunia, Chorwacja, Cypr, Teneryfa, Fuerteventura + Lanzarote, Majorka, Szkocja, Irlandia, Anglia, Dania. Przykład miejsc na treking: Camino de Santiago, Teneryfa, Gomera, La Palma, Madera (lewady), Olimp + Meteory, Kalabria, Dolomity, Sycylia. Przykłady miejsc na wycieczki mieszane: Maroko, Andaluzja, Hiszpania + Andora, Katalonia, Majorka, wybrzeże Turcji, Kapadocja, Albania + Czarnogóra, Chorwacja, Grecja, Wyspy Kanaryjskie. Przykład wycieczki mieszanej Andaluzja + Ceuta + Maroko: Trasa: Malaga – Cebra - Dona Mencia - jaskinia De los Murciélagos – Nerja - Rio Chillar – Chefchaouen – Akchour - Park Narodowy Talassemtane - Playa de la Riviera - Maount Hacho - Algeciras. Aktywnoœci: rowery, kajaki, treking. Przykład ekspedycji do Indii w Himalaje Trasa: Delhi – Rishikesh – Ghat – Chefna – Ramni – Jhinjhi - jezioro Guana – Kaliaghat – Pana - Dhakwani – Sartoli – Tali – Aula – Joshimat – Devprayag – Amarasyu – Kodiala. W programie: zwiedzanie Delhi, cztery dni trekkingu do wysokoœci 4425 m n.p.m., noclegi w obozach (bagaże niosš Szerpowie), trzy dni raftingu na rzece Ganges.
ródło: turystyka.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL