Posiłek profilaktyczny to nie bezpłatny obiad w myśl przepisów o podróżach służbowych

aktualizacja: 10.10.2014, 06:20
Foto: www.sxc.hu

Posiłku profilaktycznego przysługującego pracującym w trudnych warunkach nie należy traktować jako bezpłatnego obiadu w myśl przepisów o podróżach służbowych. To zupełnie odrębne świadczenia.

To stanowisko resortu pracy przesłane redakcji „Rzeczpospolitej" 15 września 2014 r. >patrz ramka. Powoduje ono określone skutki dla firm wysyłających podwładnych w podróże służbowe, którzy jednocześnie są uprawnieni do posiłków profilaktycznych z rozporządzenia Rady Ministrów z 28 grudnia 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (DzU nr 60, poz. 279, dalej rozporządzenie RM).

O co chodzi

Jeśli pracodawca zleca delegacje (zarówno krajowe, jak ?i zagraniczne) pracownikom zatrudnionym na stanowiskach uprawnionych do posiłków profilaktycznych, to uprawnienie do tego jedzenia trwa też ?w trakcie wyjazdu. Pod warunkiem oczywiście, że podczas podróży służbowej takie osoby wciąż pracują w warunkach szczególnie uciążliwych. Dlatego szef musi zapewnić im posiłek o odpowiednim składzie kalorycznym.
Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję
i czytaj bez ograniczeń!

Kup teraz
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE