Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Podatek dochodowy

Posłowie naprawiš błšd urzędników w sprawie zagranicznych spółek kontrolowanych

Ministerstwo Finansów.
Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
Posłowie naprawiš błšd rzšdu. Ustawa powstrzymujšca ucieczkę przed fiskusem za granicę jednak zacznie obowišzywać 1 stycznia 2015 r.
W poniedziałek posłowie PO majš zgłosić projekt ustawy, która zapewniłaby stosowanie przepisów o tzw. zagranicznej spółce kontrolowanej już od 1 stycznia 2015r. Zapowiedział to w pištek wieczorem minister finansów Mateusz Szczurek. – Ufam, że uda się przeprowadzić cały proces legislacyjny tak, by można było opublikować te zmianę do 30 listopada – powiedział minister, nawišzujšc do konstytucyjnego terminu na publikację zmian w ustawach o podatkach dochodowych. Na zwołanej naprędce konferencji prasowej szef Rzšdowego Centrum Legislacji Maciej Berek odpierał zarzuty, jakoby spóŸniona publikacja była celowym działaniem urzędników. – Ta sytuacja to błšd systemu –ocenił Berek. Poinformował też, że przebadał sprawę w swoim urzędzie i nie stwierdził, by którykolwiek z jego pracowników zawinił w tej sprawie. – Biorę odpowiedzialnoœć na siebie – powiedział szef RCL. Zapowiedział jednak, że rzšd będzie wdrażał nowy system, uwzględniajšcy stopień pilnoœci publikacji ustaw. A minister Szczurek dodał, że zapewni właœciwy przepływ informacji do tego systemu co do kluczowych terminów wejœcia w życie ustaw. Nowe przepisy, które opublikowano w Dzienniku Ustaw w pištkowe popołudnie, znacznie utrudniajš unikanie polskiego podatku dochodowego poprzez transfer zysków do zagranicznych spółek, ulokowanych często w rajach podatkowych. Jednak jej przepisy wprowadzajšce skonstruowano w ten sposób, że opublikowanie jej nawet dzień po 30 wrzeœnia oznacza odsunięcie o rok planowanego przez rzšd terminu wprowadzenia ustawy (szerzej opisaliœmy tę sytuację w pištkowym wydaniu „Rz").
Gdyby z ustawš nie zrobiono nic, przez cały 2015 rok adresaci ustawy korzystaliby ze swoistego zawieszenia podatku, wbrew woli rzšdu. – Pan minister powinien podziękować „Rzeczpospolitej" za jej publikację, bo uratowała panu skórę – zasugerował na konferencji prasowej jeden z dziennikarzy. – Dziękujemy bardzo – powiedział Mateusz Szczurek kończšc konferencję.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL