Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nauka

Natura podzielona przez dwa

fot. Tom Bech
Flickr
W cišgu minionych czterech dekad populacja dzikich zwierzšt na œwiecie, lšdowych i wodnych, zmniejszyła się o ponad połowę.
Tak wynika z dziesištej edycji raportu „Żyjšca planeta" przygotowanego na zlecenie organizacji ochrony przyrody WWF. Raport ogłaszany jest co dwa lata. Między rokiem 1970 a 2010 naukowcy monitorowali 3038 gatunków (10 380 populacji) ssaków, ptaków, gadów, płazów i ryb (wszystko to sš kręgowce). W tym okresie liczba tych zwierzšt skurczyła się o 52 proc. „W dodatku nie widać najmniejszych oznak zmiany, spowolnienia tej tendencji" – stwierdza raport.
Obszary najbardziej dotknięte tym kurczeniem się pogłowia kręgowców to Ameryka Łacińska i region Azji i Pacyfiku (ogółem -83 proc.). Największy spadek dotyczy gatunków słodkowodnych ?(-76 proc.), natomiast populacja gatunków lšdowych i morskich skurczyła się o ?39 proc. W poprzednim raporcie z 2012 roku, obejmujšcym okres 1970–2008, ogólny spadek wynosił 28 proc. i dotyczył 2699 monitorowanych gatunków. Zdaniem ekspertów z WWF powodem tak dużej w różnicy między aktualnymi danymi a tymi sprzed dwóch lat jest w znacznej mierze postęp naukowy, czyli zmiana w sposobie szacowania wielkoœci populacji kręgowców; obecnie robi się to bardziej precyzyjnie. Raport stwierdza, że największym zagrożeniem dla fauny w skali całego globu sš: myœlistwo, nadmierne połowy, kurczenie się obszarów naturalnych siedlisk – do czego najbardziej przyczyniajš się rolnictwo, urbanizacja, wycinka lasów. – Te straty nie sš nieuniknione. Jednak ochrona przyrody wymaga skoncentrowanych działań koordynowanych na szczeblu rzšdowym, a więc tzw. woli politycznej i zrozumienia, a następnie wsparcia ze strony przemysłu – powiedział, komentujšc raport, Ken Norris z Zoological Society of London.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL