Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Prawników jak Chińczyków: na aplikacje nadal walš tłumy

Ewa Usowicz, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”
Fotorzepa
Tak, zdaniem zawartym w tytule tego komentarza, z przekšsem odpowiedział mi członek zarzšdu sporej spółki zapytany o to, kto będzie obsługiwał od strony prawnej pewne przedsięwzięcie. Wyjaœnił, że chętni do pracy pchajš się drzwiami i oknami, za każde pienišdze. I to on tu rzšdzi i dzieli.
Prawdę powiedziawszy, trochę mnie zezłoœciła ta jego buta księcia rzucajšcego jałmużnę żebrakom. Muszę jednak przyznać, że z pracš dla prawników, szczególnie tych młodych, przestało być wesoło. Choć rynek jest już potwornie zatkany, na aplikacje nadal walš tłumy. Pytanie – po co? Gwoli jasnoœci. Po pierwsze – absolutnie popieram otwarcie dostępu do aplikacji. Po drugie – uważam, że aplikacja nadal zapewnia niezłš porcję wiedzy – przynajmniej tym, którzy chcš się uczyć. Niestety, chyba nie wszyscy zdajšcy przyjmujš do wiadomoœci, że nie zawsze już zapewnia pracę w zawodzie i przyzwoite zarobki. Bo prestiż – rzecz względna.
Mimo to szturm na aplikacje jest niebywały ?– wczoraj egzaminy (na radcowskš, adwokackš, notarialnš i komorniczš) zdało ponad 4800 osób. Ostatnio co roku przybywa po 5–6 tys. aplikantów! Czy to dużo? Bardzo. Przykładowo, w 1999 r. wszystkich aplikantów adwokackich było ponad 800, teraz – ok. 6000. U radców prawnych odpowiednio – ponad 1800 ?i ponad 10 000. Gdzie tych ludzi pomieœcić, skoro kompletnie nie widać zwiększenia popytu na pomoc adwokata czy radcy prawnego? W kancelariach, nawet tych największych, trwa dokręcanie œruby, bo ceny usług spadajš. Dlatego prawie nikt z młodych, którzy właœnie skończyli aplikację, nie dostaje teraz podwyżki. A nie każdemu wystarcza œrodków i odwagi, by założyć własnš kancelarię – nawet w dużych miastach. W mniejszych sš tacy, którzy żyjš wyłšcznie ?z niechcianych kiedyœ urzędówek. Z roku na rok przybywa prawników, którzy wpisujš się na listy niewykonujšcych zawodu, i to tuż po ukończonej aplikacji. W przypadku adwokatury było to w ub.r. ?aż 200 osób spoœród ?1800, które zdały egzamin zawodowy! Może od poczštku zakładały, że będš się zajmować czym innym? Ale w takim razie – po co ta aplikacja? To pytanie, które powinien zadać sobie każdy przed przystšpieniem do egzaminów wstępnych. Bo prawnik to nadal piękny zawód. Ale dla wytrwałych.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL