Twój Ruch i Korwin-Mikke bez szans w wyborach samorządowych

aktualizacja: 28.09.2014, 18:37
Janusz Korwin-Mikke
Janusz Korwin-Mikke
Foto: Fotorzepa, Łukasz Solski Łukasz Solski

Sondaż „Rz". Po listopadowych wyborach do sejmików nikt nie będzie mógł się ogłosić zwycięzcą ?– wynika z sondażu IBRiS.

Telefoniczne badanie na reprezentatywnej próbie respondentów zostało przeprowadzone 19–20 września. Stało się to, zanim kampanię rozpoczęły dwie główne partie.

PiS zainaugurowało ją w ostatnim dniu przeprowadzania ankiet konwencją w Łodzi, PO odwołała zaś ubiegłotygodniowe konwencje w Chorzowie i Białymstoku. W czwartek zaprezentowała jedynie spoty, których lektorką jest premier Ewa Kopacz, i hasło: „Miliardy dla samorządu – lepsze życie Polaków". To na razie musi wystarczyć, bo impreza rozpoczynająca kampanię nie odbyła się przez konflikt Kopacz z odchodzącym szefem rządu. Zanim jednak do tego doszło, PO notowała zwyżki poparcia. Oddaje to nie tylko ostatni sondaż IBRiS dla „Rz" dotyczący wyborów do Sejmu, w którym ugrupowanie dogoniło PiS (obie partie mają po 33 proc. poparcia). Remis jest również w przeprowadzonym w tym samym czasie badaniu dotyczącym poparcia w sejmikach wojewódzkich. Chęć głosowania na PO i PiS deklaruje po 27 proc. badanych.W stosunku do poprzedniego sondażu (IBRiS go nie publikował) notowania PiS się nie zmieniły. Poparcie dla PO wzrosło zaś o trzy punkty procentowe. Na kolejnym miejscu są komitety lokalne, na które chciałoby głosować 15 proc. badanych. Swoich radnych miałyby też SLD, który popiera 11 proc. badanych (wzrost o dwa punkty), i PSL z poparciem co dziesiątego respondenta (wzrost o jeden punkt).Poniżej progu są dwie partie, które mają swoich przedstawicieli w Sejmie. O ile jednak nie jest zaskoczeniem zerowe poparcie dla Twojego Ruchu (w sondażu sejmowym notowania tej partii są zaledwie o jeden punkt procentowy lepsze), o tyle 3 proc. dla Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego kontrastuje z jej wynikami w sondażach przed wyborami parlamentarnymi. W większości badań po wyborach europejskich Nowa Prawica jest powyżej 5-procentowego progu wyborczego.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE