Wiadomości

Twój Ruch i Korwin-Mikke bez szans w wyborach samorządowych

Janusz Korwin-Mikke
Fotorzepa, Łukasz Solski Łukasz Solski
Sondaż „Rz". Po listopadowych wyborach do sejmików nikt nie będzie mógł się ogłosić zwycięzcą ?– wynika z sondażu IBRiS.
Telefoniczne badanie na reprezentatywnej próbie respondentów zostało przeprowadzone 19–20 września. Stało się to, zanim kampanię rozpoczęły dwie główne partie.
PiS zainaugurowało ją w ostatnim dniu przeprowadzania ankiet konwencją w Łodzi, PO odwołała zaś ubiegłotygodniowe konwencje w Chorzowie i Białymstoku. W czwartek zaprezentowała jedynie spoty, których lektorką jest premier Ewa Kopacz, i hasło: „Miliardy dla samorządu – lepsze życie Polaków". To na razie musi wystarczyć, bo impreza rozpoczynająca kampanię nie odbyła się przez konflikt Kopacz z odchodzącym szefem rządu. Zanim jednak do tego doszło, PO notowała zwyżki poparcia. Oddaje to nie tylko ostatni sondaż IBRiS dla „Rz" dotyczący wyborów do Sejmu, w którym ugrupowanie dogoniło PiS (obie partie mają po 33 proc. poparcia). Remis jest również w przeprowadzonym w tym samym czasie badaniu dotyczącym poparcia w sejmikach wojewódzkich. Chęć głosowania na PO i PiS deklaruje po 27 proc. badanych.
W stosunku do poprzedniego sondażu (IBRiS go nie publikował) notowania PiS się nie zmieniły. Poparcie dla PO wzrosło zaś o trzy punkty procentowe. Na kolejnym miejscu są komitety lokalne, na które chciałoby głosować 15 proc. badanych. Swoich radnych miałyby też SLD, który popiera 11 proc. badanych (wzrost o dwa punkty), i PSL z poparciem co dziesiątego respondenta (wzrost o jeden punkt). Poniżej progu są dwie partie, które mają swoich przedstawicieli w Sejmie. O ile jednak nie jest zaskoczeniem zerowe poparcie dla Twojego Ruchu (w sondażu sejmowym notowania tej partii są zaledwie o jeden punkt procentowy lepsze), o tyle 3 proc. dla Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego kontrastuje z jej wynikami w sondażach przed wyborami parlamentarnymi. W większości badań po wyborach europejskich Nowa Prawica jest powyżej 5-procentowego progu wyborczego. Dr Jarosław Szymanek z Uniwersytetu Warszawskiego zauważa, że wyborcy Korwin-Mikkego zwykle niechętnie przyznają się do głosowania na tę antyestablishmentową formację, ale prognozuje, że w wyborach samorządowych to ugrupowanie może mieć słabszy wynik. – Nie wynika to z faktu, że ta partia jest efemerydą, która zabłysnęła jedynie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Statystycznie rzecz biorąc, w wyborach do sejmików uczestniczy najmniej młodych ludzi, a to oni stanowią trzon poparcia Nowej Prawicy – wskazuje politolog. Korwin-Mikke będzie mógł jednak swoim zwolennikom wskazać, że jego poparcie rośnie. Przed czterema laty komitet zarejestrowany pod jego nazwiskiem w całym kraju zebrał 1 proc. głosów. Lepszy wynik zanotuje też PiS, które ostatnio w sejmikach miało 23 proc. poparcia. Pozostałe partie powinny stracić. W poprzednich wyborach do sejmików PO miała 31 proc. poparcia, SLD 15 proc., a PSL 16 proc. Taki wynik wyborów oznaczałby, że nikomu nie będzie łatwo ogłosić sukcesu. Zyskujące PiS znalazłoby się w sytuacji jak po wyborach europejskich, kiedy to wprowadziło tyle samo europosłów co PO, ale tracąc do rywala 20 tys. głosów w skali kraju, przegrało kolejne wybory od 2005 r. Dlatego, jak zauważa dr Szymanek, na ocenę przesądzającą o sukcesie lub porażce będą mieć wpływ starcia w największych miastach. PO powinna obronić Warszawę, gdzie Hanna Gronkiewicz-Waltz wzmocniła się po zeszłorocznym nieudanym referendum w sprawie jej odwołania, ale zaciętą walkę będzie musiała stoczyć w Łodzi, gdzie PiS przeciw Hannie Zdanowskiej wystawiło byłą radną PO Joannę Kopcińską. W Krakowie zaś to Marek Lasota (PiS) ma większe szanse na drugą turę niż Marta Patena (PO). Według Szymanka najboleśniejsza może być porażka PSL. Choć 10 proc. poparcia to wynik lepszy niż w sejmowych sondażach, to ludowcy mogliby stracić niemal połowę swoich wojewódzkich radnych. – To partia mocno zakorzeniona w samorządach, ale chciałaby być i w koalicji, i w opozycji. Ta niekonsekwentna postawa może ją dużo kosztować – prognozuje politolog.
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL