Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Słowa właściciela browaru Ciechan powodem bojkotu piwa

Marek Jakubiak
Fotorzepa
Rozszerza się bojkot piwa produkowanego w browarze Ciechan. To protest przeciwko homofobicznym tekstom wygłaszanym przez jego właœciciela, Marka Jakubiaka.
Dotychczas  ze współpracy z browarem Ciechan wycofały się dwa znane warszawskie kluby. Rezygnację przypieczętowały decyzjš o publicznym wylaniu zapasów piwa, która ma się odbyć dziœ o 19. Właœciciele kawiarni Wrzenie Œwiata i Kulturalnej zadeklarowali jednak, że ci, którzy uważajš wylewanie piwa za marnotrawstwo, mogš je kupić za symbolicznš kwotę. Poszło o kontrowersyjne i wulgarne wypowiedzi właœciciela browaru Ciechan, Marka Jakubiaka. W wulgarny i niewybredny sposób skomentował on na Twitterze wypowiedŸ boksera Dariusza Michalczewskiego, który publicznie zadeklarował poparcie dla œrodowiska LGBT. Michalczewski, obok Mai Ostaszewskiej, Marii Seweryn czy  Doroty Warakomskiej pojawił się na konferencji "Ramię w ramię po równoœć - LGBT i przyjaciele" i pozował do zdjęć z tabliczkš "Jestem sojusznikiem osób LGBT, bo chcę żyć w kraju, w którym moi homoseksualni przyjaciele nie sš dyskryminowani".
Michalczewski opowiadał również o swoich sšsiadach, do momentu ujawnienia ich homoseksualnego zwišzku lubianymi w sšsiedzkim œrodowisku. Potem młodzi mężczyŸni padli ofiarami szykan i agresji ze strony œrodowiska, które dotšd ich akceptowało. - Już nie sš mili i pomocni? Zmienili się? Nie, to sš nadal ci sami wartoœciowi ludzie. Trzeba ich traktować inaczej, bo sš gejami? Że niby sš gorsi? Przecież to jest chore! - mówił Michalczewski w rozmowie z Gazetš.pl. WypowiedŸ Michalczewskiego oburzyła Marka Jakubiaka. Ten właœciciel pięciu browarów, który wprowadził modę na piwa regionalne, uważa się za patriotę i znawcę historii Polski.  Jakubiak zamieœcił na Twitterze wpis skierowany do Michalczewskiego: "boks podobno szkodzi i to jest niepodważalny dowód na to! wiem, że to już niemożliwe, ale życzę ci dariuszu Mamusi z fujarkš zamiast piersi, będziesz miał co ssać!" [pisownia oryginalna]. Na wulgarny komentarz Jakubiaka zareagował serwis œrodowiska LGTB Pridemag.pl. -  Jakubiak postanowił w obrzydliwych słowach obrazić Dariusza Michalczewskiego. Piwo Ciechan? Dziękuję, ale z homofobami nie piję. Piwo produkowane w browarach Jakubiaka postanowiły bojkotować niektóre kluby i kawiarnie. Częœć z nich zamierza pozbyć się zapasów wylewajšc piwo, a częœć, jak łódzki klub Owoce i Warzywa, zamierza handlować nim tylko do wykończenia zapasów i nie odnawiać umowy z browarem. Na Facebooku powstał profil "Nie dla Browaru Ciechan", który w cišgu 24 godzin zyskał 6 tysięcy fanów. Nie brak jednak zwolenników Marka Jakubiaka. "To ja wprowadzam swojš akcję - będę pił codziennie litr Ciechana za to, że właœciciel tego browaru to normalny facet. Przy okazji będę codziennie wznosił toast za to, żeby to całe lewackie homo œcierwo zniknęło z mojego kraju. Amen" - pisz jeden z nich.
ródło: Wyborcza.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL