Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

Szef Siemensa rozmawiał z rosyjskimi oligarchami o sankcjach UE

Szef Siemensa, Joe Kaeser
Bloomberg
Szef niemieckiego koncernu Siemens Joe Kaeser spotkał się w Szwajcarii z rosyjskimi oligarchami, których firmy objęte sš sankcjami UE - pisze dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Uczestnicy spotkania opowiedzieli się przeciwko sankcjom i za neutralnoœciš Ukrainy.
Do spotkania doszło w niedzielę w Genewie, w prywatnej rezydencji twórcy Œwiatowego Forum Gospodarczego Klausa Schwaba. Uczestniczyło w nim 17 szefów wielkich koncernów i polityków, wœród nich prezes Sbierbanku German Gref i Andriej Kostin z banku VTB. Oba banki objęte sš amerykańskimi i unijnymi sankcjami. Z Ukrainy w spotkaniu brał udział m.in. oligarcha i zięć byłego prezydenta tego kraju Leonida Kuczmy, Wiktor Pinczuk, a z Niemiec, oprócz Kaesera, obecny był szef koncernu BASF Kurt Bock. Z dostępnych informacji wynika, że uczestnicy spotkania opracowali 10-punktowy plan, którego głównymi elementami sš zniesienie sankcji oraz neutralnoœć Ukrainy na wzór Szwajcarii, zgodnie z postulatem Kremla.
Szef Siemensa nie dalej jak w marcu zbulwersował opinię publicznš bioršc udział w spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i rosyjskimi przedsiębiorcami w Moskwie krótko po aneksji Krymu przez Rosjan. W udzielonym wówczas wywiadzie telewizyjnym niemiecki biznesmen powiedział, że "przelotne zakłócenia" nie będš miały wpływu na długofalowš strategię jego koncernu. Kaeser wycofał się póŸniej z tego sformułowania. Siemens jest obecny w Rosji od 1853 roku. Siemens i inne niemieckie koncerny były przeciwne sankcjom ekonomicznym nałożonym na Rosję z powodu jej działań wobec Ukrainy i ostrzegały przed negatywnymi skutkami restrykcji, lecz następnie podporzšdkowały się decyzji podjętej przez rzšd Angeli Merkel. Siemens zawarł z rosyjskimi kolejami opiewajšce na kilkaset milionów euro umowy na dostarczenie lokomotyw i szybkich pocišgów. Niemiecka firma eksportuje też do Rosji sprzęt medyczny. Obroty Siemensa w tym kraju szacowane sš na 2 mld euro. Koncern zatrudnia w rosyjskich filiach 3 tys. pracowników. Na terenie Rosji działa obecnie 6,2 tys. niemieckich firm.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL