Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Teatr

Krzysztof Mieszkowski zostanie w Teatrze Polskim we Wrocławiu

Dyrektor Teatru Polskiego Krzysztof Mieszkowski złoży rezygnację ze stanowiska i będzie zastępcš dyrektora naczelnego tej placówki, który zostanie wyłoniony w procesie negocjacji. W sierpniu zarzšd województwa dolnoœlšskiego wszczšł procedurę odwołania Mieszkowskiego.
Teatr Polski we Wrocławiu jest instytucjš kultury samorzšdu województwa dolnoœlšskiego. Zarzšd województwa chciał odwołać Mieszkowskiego, ponieważ – jak powiedział PAP wicemarszałek Radosław Mołoń – dyrektor nie wywišzał się z kontraktu i zadłużył teatr na 800 tys. zł. „To zadłużenie narosło od poczštku roku, ale sytuacja z zadłużaniem tej instytucje pojawia się od kilku lat" - mówił Mołoń. Konflikt z samorzšdem województwa rozpoczšł się w sierpniu tego roku, kiedy to zarzšd województwa poinformował o wszczęciu procedury odwołania Mieszkowskiego. Strony sporu w poniedziałek spotkały się w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, gdzie – jak podał resort – wypracowano kompromis. Według komunikatu ministerstwa kultury Mieszkowski złoży rezygnację ze stanowiska dyrektora wrocławskiego Teatru Polskiego. Będzie pełnił jednak tę funkcję do czasu wyłonienia nowego dyrektora. Po wyborze nowego kierownictwa, Mieszkowski zostanie zastępcš dyrektora naczelnego, odpowiedzialnym za artystycznš działalnoœć teatru.
W komunikacie resortu kultury podano również, że kandydatura na nowego dyrektora naczelnego wrocławskiego Teatru Polskiego ma być zatwierdzona przez ministerstwo. „Zostanie również dokonana wspólnie przez urzędników ministerstwa i urzędu marszałkowskiego ocena sytuacji finansowej Teatru Polskiego we Wrocławiu" - podano w komunikacie. Jak powiedziała rzeczniczka Teatru Polskiego we Wrocławiu Kinga Wołoszyn-Œwierk, dyrektor Mieszkowski jest zadowolony z porozumienia. - Najważniejszym efektem tych rozmów jest utrzymanie kierunku artystycznej działalnoœci teatru oraz zapewnienie o pracach zmierzajšcych do zmiany struktury finansowania naszej instytucji. Dyrektor Mieszkowski ma mieć również wpływ na wybór dyrektora naczelnego, ponieważ nie będzie on wybrany w konkursie, ale w negocjacjach - dodała.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL