Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Sławomir Nowak ma być znów pilnym posłem

Sławomir Nowak
Fotorzepa, Jerzy Dudek jd Jerzy Dudek
Były minister, który zapowiadał odejœcie z polityki oraz rezygnację z mandatu posła, poinformował Klub PO, że wraca do normalnej pracy w Sejmie.
Takš deklarację miał złożyć w rozmowie z rzecznik dyscypliny i etyki Klubu PO Iwonš Œledzińskš-Katarasińskš. – Odbyłam ostatnio rozmowę z posłem Nowakiem. Powiedział, że wcišż czuje się ideowo zwišzany z PO i chce nadal być w klubie. Zapowiedział też, że będzie wywišzywał się ze wszystkich obowišzków posła – relacjonuje „Rz" łódzka posłanka Platformy. Faktycznie były szef pomorskiej PO, który po aferze taœmowej złożył partyjnš legitymację, brał wczoraj udział w pracach sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, której jest członkiem. Jutro powinien się zaœ pojawić na głosowaniach.
W ostatnich trzech miesišcach będzie to pewna nowoœć, odkšd w czerwcu zadeklarował, że „w cišgu kilku tygodni" złoży mandat, bo nie ma „zaufania publicznego", wzišł udział tylko w dwóch z blisko 300 głosowań, m.in. nad wotum zaufania dla rzšdu Donalda Tuska. Politycy PO byli przekonani, że po deklaracji złożenia mandatu Nowak jest członkiem klubu tylko formalnie. Kiedy obietnicy o odejœciu z Sejmu nie spełnił, w prezydium klubu zaczęto się zastanawiać, czy należy karać go za opuszczanie głosowań. – Kary stosuję tylko wobec rzeczywistych członków klubu. Uznałam, że pan Nowak już do nich nie należy – mówiła TVN 24 Œledzińska-Katarasińska. Przekonywała, że porozmawia z nim, „aby sam złożył oœwiadczenie i formalnie wystšpił z Klubu PO". Inni członkowie władz klubu przekonujš jednak, że nie oczekiwali od Nowaka takich decyzji. – W prezydium nigdy nie było dyskusji o rezygnacji posła Nowaka. Chcieliœmy tylko, by zaczšł stosować się do reguł obowišzujšcych innych posłów w klubie – przekonuje „Rz" wiceprzewodniczšca Urszula Augustyn. Skšd ta zmiana frontu? Przychylniej o Nowaku zaczęli się wypowiadać liderzy PO. Jeszcze w czerwcu premier Tusk mówił: – Tak długo, jak ja będę szefem PO, nie będziemy na pewno współpracować. Na poczštku wrzeœnia sekretarz generalny PO Paweł Graœ stwierdził w RMF FM, że „gdyby Nowak zapytał go, czy ma złożyć mandat, to sugerowałby mu wstrzymanie się do czasu decyzji prokuratury". Ta jednak nie wyda niekorzystnej decyzji dla Nowaka. Œledztwo, o którym mówił Graœ, dotyczy bowiem ewentualnego przekroczenia uprawnień przez byłego wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza. Prokuratura wszczęła je, gdy podczas rozmowy z Nowakiem stwierdził on, że wie  o kontroli skarbowej u jego żony. Użył przy tym stwierdzenia: „Zablokowałem to". Nowak ma jeszcze sprawę w sšdzie o niewpisanie do oœwiadczenia majštkowego zegarka. Kolejna rozprawa zaplanowana jest na listopad. Według posła PO Jerzego Fedorowicza Nowak powinien podjšć decyzję o swojej przyszłoœci po wyroku. Jego zdaniem ma prawo zmienić zdanie o rezygnacji z mandatu. – W polityce nie takie zmiany zdania widziałem – mówi. Opozycja jednak kpi. – Może się tłumaczyć, że jest w PO, bo Tusk przestaje być szefem – wskazuje poseł Twojego Ruchu Michał Kabaciński. Sam Nowak odmawia rozmów z dziennikarzami. Na pytanie dziennikarki TVN, kiedy złoży mandat, odparł: – A pani mi go dawała? Zobacz także: Co po Tusku?
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL