Styl życia

Mężczyzna z tatuażem autorstwa Jacka Sharpa

Wydawnictwo Varsovia
Paul Lemaitre podczas wakacji w Portugalii staje się świadkiem morderstwa. Tajemnicza sprawa, sięgająca czasów II wojny światowej, całkowicie odmieni zawodowe życie dziennikarza.
Reporter prowincjonalnej francuskiej gazety Paul Lemaitre wygrywa w konkursie wycieczkę do Portugalii. W jego sytuacji – przy narastających długach, niestabilnej pozycji w pracy i coraz częstszych kłótniach z żoną Jacqueline – wyjazd zdaje się rozwiązaniem wszystkich problemów.
Nie na długo, bo z klifu Cabo de Roca prosto w przepaść zostaje zrzucony mężczyzna. Na oczach przerażonych turystów, wśród których są dziennikarz i jego żona. Paul wiedziony dziennikarskim instynktem nie może pozostawić sprawy bez rozwiązania. Rozpoczyna karkołomne śledztwo, początkowo wbrew znienawidzonej szefowej gazety Gabrielle Pelugi, później za jej przyzwoleniem i aprobatą, gdyż sprawa oprócz coraz bardziej sensacyjnych informacji na każdym rogu niesie kolejne morderstwa. Upór i wytrwałość Paula zawiodą go w różne zakątki świata, w tym do... Polski. Historia rodziny Blumstein vel Lipke, na którą przypadkiem natrafi dziennikarz, rzuci nowe światło na relacje Żydów i nazistów podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu. Krok w krok za Paulem podąży tajemniczy mężczyzna z tatuażem. Kim jest i jak jego tragiczna historia łączy się z tajemnicą sprzed lat?
Oto mamy do czynienia z prawdziwie sensacyjną historią, trochę w stylu Dana Browna. Podobnie jak amerykański pisarz, Jack Sharp (pod tym nazwiskiem kryje się polski autor) również porusza kontrowersyjne kwestie - w intrygę zaplątani są Żydzi, neonaziści, a nawet Watykan, który w opowieści Sharpa próbuje zatuszować niechlubną przeszłość. Choć historia przywołująca skojarzenia z literaturą twórcy „Kodu Leonarda da Vinci" jest literacką fikcją, momentami wydaje się bardzo prawdopodobna. Akcja zaczyna się „współcześnie" – w dobie nowych technologii i wysoko rozwiniętych technik szpiegowskich. Szybkie zwroty akcji nie pozwalają na długie i zagmatwane opisy miejsc czy postaci. Od początku widać, że to nie bohaterowie są centrum powieści. Mniej niż ich rozterki, wewnętrzne przemiany czy nawet niekiedy rozmowy, liczą się kolejno wyciekające w śledztwie informacje i wreszcie rozwiązanie zagadki sprzed lat. Nawet jeśli to rozwiązanie zacznie się klarować w głowie czytelnika już w trakcie czytania, nie popsuje to zabawy z całości lektury. Proponuję zarezerwować na nią coraz krótsze, ostatnie letnie wieczory i pozwolić się przenieść do Portugalii, Francji, Hiszpanii, Argentyny... Jack Sharp, Mężczyzna z tatuażem, Wydawnictwo VARSOVIA, Warszawa 2014.
Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL