Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sztuka

Wystawa rumuńskich artystów w Nowym Sšczu

Dzieła malarskie przedstawicieli rumuńskiej tzw. Szkoły z Klużu udostępniła od soboty Galeria Sztuki Współczesnej BWA Sokół w Nowym Sšczu. „To prawdopodobnie pierwsza wystawa tych artystów w Polsce" – poinformowali PAP organizatorzy.
Zwiedzajšcy galerię zobaczš m.in. barwne obrazy, które przedstawiajš ludzi w różnych pozach. Niektóre postacie sš wyraziste, inne zamazane, niektóre znajdujš się we wnętrzach różnych budynków, inne w plenerze. „Figuratywnoœć jest cechš głównš malarstwa reprezentantów Szkoły z Klużu" – powiedziała PAP kurator ekspozycji Ewa Rams. Na wystawie zostanš pokazane dzieła ok. 30 najbardziej rozpoznawalnych artystów tej szkoły, m.in., Şerbana Savua, Mariusa Berceaya, Cipriana Muresana, a także Adriana Gheniego, którego jedna z prac została niedawno sprzedana za prawie 2 mln euro na aukcji zorganizowanej przez londyński dom aukcyjny Sotheby's.
Szkołę z Klużu – jak podajš organizatorzy wystawy w informacji prasowej – reprezentujš malarze, którzy w ostatniej dekadzie studiowali sztuki piękne na Uniwersytecie Sztuki i Designu w Klużu-Napoce (Cluj-Napoca) – głównym mieœcie Transylwanii. Termin Szkoła z Klużu odnosi się też do wkładu tamtej uczelni w edukację artystycznš w Rumunii i na œwiecie. Okreœlenie wprowadził rozpoznawalny włoski krytyk sztuki i publicysta Giancarlo Politi, kiedy w 2007 roku, podczas Praskiego Biennale, zauważył charakterystyczne cechy malarstwa artystów pochodzšcych z Klużu-Napoki. Termin rozpowszechniła prasa rumuńska i międzynarodowa. Okreœlenie Szkoła z Klużu nie jest powszechnie znane w Polsce podobnie jak współczesna rumuńska sztuka. „Termin +Szkoła z Klużu+ znajš osoby, które zawodowo zajmujš się sztukš i krytykš. Dla szerszego ogółu nie jest on jednak znany i tak jak nowa sztuka rumuńska, pozostaje tajemnicš. Trzeba jednak podkreœlić, że od lat 90. ubiegłego wieku sztuka Rumunii coraz częœciej pojawia się na arenie międzynarodowej, w tym także w Polsce" – wyjaœnili organizatorzy sšdeckiej wystawy. Twórczoœć artystów z Klużu zdobyła uznanie dzięki ekspozycjom w tak prestiżowych galeriach jak m.in. Muzeum Narodowe Sztuki Współczesnej w Paryżu, Tate Modern w Londynie, Muzeum Sztuki Współczesnej w San Francisco. Ich dorobek doceniajš także znawcy sztuki na międzynarodowych przeglšdach. Opublikowana w ubiegłym roku przez brytyjskie wydawnictwo Phaidon Press ksišżka „Miasta sztuki w przyszłoœci: 21-wieczna awangarda" umieszcza Kluż wœród 12 miast, w których tworzy się sztukę przyszłoœci. Prace w nowosšdeckiej galerii pochodzš z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce oraz z kolekcji prywatnych.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL