Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Niemiecki rzšd: tarcza przeciwrakietowa nie może być wymierzona w Rosję

AFP
Zastępca rzecznika niemieckiego rzšdu Gregor Streiter powiedział w poniedziałek, że zdaniem Niemiec tarcza przeciwrakietowa NATO nie może być skierowana przeciwko Rosji i nie może naruszać strategicznej równowagi sił.
Rzšd Niemiec stoi na stanowisku uzgodnionym na szczycie NATO w roku 2012 w Chicago – powiedział Streiter, proszony o skomentowanie materiału opublikowanego w najnowszym wydaniu tygodnika „Der Spiegel". Przypomniał, że zaznaczono wówczas, że natowska obrona antyrakietowa nie jest wymierzona przeciwko Rosji, ani nie może podważyć strategicznej równowagi sił między NATO a Rosjš. Jak podał w niedzielę "Der Spiegel", Niemcy sš przeciwne forsowanemu przez Polskę i kraje bałtyckie pomysłowi skierowania planowanej tarczy rakietowej NATO nie tylko przeciwko ewentualnym atakom z Bliskiego Wschodu, lecz także przeciwko Rosji. Temat tarczy rakietowej dyskutowany jest przed zbliżajšcym się szczytem NATO. Propozycja, by system obrony przeciwrakietowej przystosować także do odparcia ewentualnego ataku ze strony Rosji, popierany jest przez USA - czytamy w najnowszym wydaniu tygodnika.
Polska i kraje bałtyckie czujš się zagrożone rosyjskš interwencjš we wschodniej Ukrainie - tłumaczš autorzy materiału. Większoœć członków Sojuszu, w tym Niemcy, sš jednak przeciwni temu pomysłowi, obawiajšc się, że zostanie on odebrany przez Moskwę jako prowokacja. "Der Spiegel" przypomina, że Zachód wielokrotnie zapewniał, iż tarcza nie jest projektem antyrosyjskim, lecz ma na celu obronę Zachodu przed ewentualnym atakiem ze strony dyktatur położonych na Bliskim Wschodzie. Dyskusja o szczegółach programu budowy tarczy antyrakietowej ma być kontynuowana po szczycie NATO.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL