Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Kowal: Ukraina potrzebuje natychmiastowego wsparcia. Rosja nie da za wygranš.

Paweł Kowal
Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski
Militarne zwycięstwo nad rebeliantami nie skończy problemów Ukrainy. Rosja nadal będzie miała narzędzia wpływu, dlatego powinniœmy wesprzeć naszego sšsiada - uważa Paweł Kowal
Armia ukraińska kontynuuje swojš ofensywę w ramach "operacji antyterrorystycznej" i odbija z ršk separatystów kolejne obszary kraju. Zdaniem Pawła Kowala, powodzenie tej akcji to duże osišgnięcie nowego prezydenta Petro Poroszenki. - Jeœli przypomnimy sobie, jaki był stan Ukrainy po aneksji Krymu i to przekonanie, że ich armia nic nie może, to fakt, iż udało się jš przeformułować tak, aby odnosiła zwycięstwa na Wschodzie, to jest to duża rzecz - powiedział Kowal - Poczucie, że Ukraina jest w stanie zwyciężać ma ogromne znaczenie dla morale Ukraińców - dodał. Przestrzegł jednak przed nadmiernym optymizem. - Nie znamy jeszcze reakcji Rosji na sankcje i na sukcesy Ukraińców, dlatego nie ogłaszałbym jeszcze końca wojny. Myœlę, że jej formy nacisku będš się intensyfikowały - powiedział.
W opinii polityka Polski Razem, militarne pokonanie rebelii nie będzie jednak końcem problemów Kijowa, lecz jedynie poczštkiem. - To nie jest tak, że jak Ukraińcy wygrajš z rebeliantami na Wschodzie, to skończy się problem. Możliwoœć oddziaływania przez Rosję na społeczeństwo ukraińskie, jeœli tam nie będzie reform, cišgle pozostanie - stwierdził polityk. Jego zdaniem w zreformowaniu państwa powinien pomóc Zachód. - Kiedyœ wywoływało to zdziwienie, dziœ o tym się otwarcie mówi, także o uruchomieniu œrodków, za które Ukraińcy mogliby kupować broń. I o uruchomieniu programów szkoleniowych, nie tylko wojskowych, ale także policyjnych, by ukraińskie siły porzšdkowe mogły osišgnšć lepszy standard, jeœli chodzi o działania, i być coraz lepiej przystosowanymi do współdziałania z sojusznikami z Zachodu - mówił Kowal.
ródło: TVN24

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL