Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Chrześcijanie apelujš o "korytarz humanitarny" dla Aleppo

Wolontariusze pomagajšcy mieszkańcom Aleppo. To jednak tylko kropla w morzu potrzeb
AFP, Zein Al-Rifai Zein Al-Rifai
Należy natychmiast utworzyć korytarz humanitarny, aby pomóc cierpišcej ludnoœci w Syrii - apeluje założyciel katolickiej Wspólnoty œw. Idziego. Pod jego listem podpisało się ponad sto osobistoœci ze œwiata religii, polityki i organizacji pozarzšdowych.
Opublikowany kilka dni temu apel włoskiego intelektualisty zwraca uwagę szczególnie na sytuację ludnoœci największego miasta Syrii, Aleppo, które od dwóch lat jest stale obiektem walk między wojskami Baszara al-Asada a rebeliantami. Zdaniem Riccardiego, œwiatowa opinia publiczna ignoruje katastrofę humanitarnš, jaka ma miejsce w Syrii. "Lotnictwo Asada atakuje tereny będšce w rękach rebeliantów rakietami i bombami beczkowymi; ci z kolei odpowiadajš ostrzeliwujšc inne dzielnice moŸdzierzami i rakietami domowej roboty. Ludzie cierpiš z głodu i braku lekarstw. Dżihadyœci szantażujš odcięciem odcięciem dostępu do wody." - opisuje w liœcie sytuację Riccardi i przypomina, że dwumilionowe miasto to trzecie największe skupisko chrzeœcijan na Bliskim Wschodzie. Włoch wzywa wszystkie zaangażowane w konflikt strony "od Turcji, będšcej po stronie rebeliantów, po Rosję popierajšcej Asada", aby podjęły odpowiedzialnoœć za sytuację i umożliwiły stworzenie "korytarza humanitarnego", by zapewnić dostawy dla cywili. Jak deklaruje, Syrii potrzebna jest interwencja ONZ oraz cierpliwe  negocjacje pokojow- bez okreœlonego terminu.  "Ocalenie Aleppo jest więcej warte niż zwycięstwo jednej lub drugiej strony" - pisze Riccardi. Apel intelektualisty poparła ponad setka osobistoœci z włoskiego i œwiatowego życia publicznego, m.in. laureat pokojowej nagrody nobla biskup Desmond Tutu i były szef francuskiego MSZ Bernard Kouchner.
Andrea Riccardi to założyciel Wspólnoty œw. Idziego (Sant'Egidio), katolickiego ruchu œwieckich obecnego w ponad 70 krajach na œwiecie i znanego z pomocy wykluczonym oraz działań na rzecz pokoju. W 1990 roku, dzięki mediacji ruchu doszło do zakończenia trwajšcej ponad 20 lat wojny domowej w Mozambiku, za co ruch został nominowany do pokojowej Nagrody Nobla. Sam Riccardi był m.in. ministrem ds. współpracy międzynarodowej w rzšdzie Mario Montiego, a także laureatem nagrody Karola Wielkiego i biografem Jana Pawła II.
ródło: Rzeczpospolita OnLine

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL