Biznes

Nowa fabryka broni strzeleckiej w Radomiu

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
W Radomiu ruszyła, zbudowana od podstaw, warta 103 mln zł, najnowocześniejsza w regionie, nowa fabryka broni strzeleckiej
Firma ma na najwyższym technologicznie poziomie rozwijać tradycje „Łucznika". W postawionym w systemie green field, kompleksie są hale produkcyjne, laboratoria, budynki administracyjne i nowoczesna strzelnica. Do przedwojennych czasów Centralnego Okręgu Przemysłowego nawiązują przeniesione ze starej fabryki, pięknie odrestaurowane, mosiężne drzwi. Będą one wiodły nie tylko do nowych zakładów Fabryki Broni Radom ale również do siedziby Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej, tworzonego narodowego holdingu , który w tym roku ma skonsolidować wszystkie spółki państwowej zbrojeniówki.

Przyszłość w MSBS

Marszałek Ewa Kopacz, która we wtorek przecięła wstęgę podczas ceremonii otwarcia nowego Łucznika, podkreślała, że zakłady są symbolem zmian i zapowiedzią powrotu zbrojeniowych tradycji do przemysłowego Radomia a także zwiastunem lepszych czasów dla całego sektora obronnego w kraju.
Fabrykę wzniesioną w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej – Euro-Park Wisłosan głównie za pieniądze Agencji Rozwoju Przemysłu ( 72 mln zł pożyczki ) trzeba jeszcze wprawić w ruch. Potrzebne są kontrakty i skuteczna strategia eksportowa. Wojskowi m in. powinni zdecydować czy zamówią w radomskim Łuczniku nowy, skonstruowany w kraju,  laboratoryjnie przetestowany i gotów do produkcji seryjnej modułowy karabin automatyczny MSBS. To właśnie oryginalny i nowoczesny MSBS, wymyślony przez radomskich inżynierów i naukowców Wojskowej Akademii Technicznej ma być podstawą biznesu Fabryki Broni w przyszłości. Na razie jednak „Łucznik" nadal wytwarza wywodzące się z konstrukcji kałasznikowa automatyczne karabinki beryl, modernizuje używana broń armii i produkuje licencyjne pistolety niemieckiego Walthera dla wojska i służb resortu spraw wewnętrznych.

Radguny jak visy

Podczas uroczystości otwarcia fabryki prezes Tomasz Nita prezentował najnowsze projekty: nowe automaty MSBS-R , czyli pierwsze w pełni polskie karabiny w wersji paradnej, przeznaczone dla jednostek reprezentacyjnych Wojska Polskiego i przedprototypową konstrukcję wojskowego pistoletu PR-15 Radgun (kal. 9x19 parabellum) - przyszły podstawowy element wyposażenia żołnierzy XXI wieku oferowany w programie modernizacyjnym Tytan. Eksperci chwalą Radguny, testowane pistolety są niezawodne, a dzięki nowoczesnym rozwiązaniom konstrukcyjnym – celne i przyjazne użytkownikom. Nowa Fabryka Broni „Łucznik" to dopiero drugi, nowy, zbudowany po historycznym przełomie, zakład zbrojeniowy w kraju. Pierwszy – nowe Przemysłowe Centrum Optyki - wzniesiono w 2008 roku w Warszawie. Spółka produkująca noktowizory, kamery termalne, celowniki i wojskowy sprzęt obserwacyjny, sfinansowała budowę ze środków własnych (ze specjalistycznym wyposażeniem fabryka kosztowała ok. 70 mln zł) – przypomina jej szef Ryszard Kardasz. Nowa radomska fabryka Łucznika zastąpi stary, kilkudziesięcioletni zakład, który nie nadawał się już do modernizacji. Utrzymywanie wiekowych murów które pamiętały jeszcze początki Centralnego Okręgu Przemysłowego a potem, zimnowojenną, wielotysięczną produkcję kałasznikowów, było ogromnie kosztowne.

Kałasze, beryle i glauberyty

Fabryka Broni Radom, rozwija 85 letnie tradycje precyzyjnej obróbki metalu w firmie, która przed wojną produkowała mausery 89 i słynne pistolety VIS. Zakłady Łucznik w czasach Układu Warszawskiego robiły pepesze, pamiętne pistolety TT i wytwarzane na masową skalę kałasznikowy. Potem powstawała własna broń krótka i maszynowa w tym karabinki automatyczne, następcy AK 47, z których największą karierę w armii zrobiły sprawdzone na froncie w Iraku i Afganistanie beryle czy używane w policji i straży granicznej pistolety maszynowe glauberyt. W radomskim Łuczniku zatrudnionych jest ok. 400 osób i jak deklaruje prezes spółki, liczba pracowników w nowej firmie pozostanie podobna. W zeszłym roku spółka notowała przychody na poziomie 58 mln zł. Wypracowała też 2 mln zysku. Historyczne hale i budynki dotychczasowej fabryki w centrum Radomia , zajmujące obecnie powierzchnię 60 tys. m kw. zostaną sprzedane. Mazowiecki Urząd Marszałkowski i Agencja Rozwoju Przemysłu proponują utworzenie w tym miejscu parku technologicznego, placówek użyteczności publicznej m.in. inkubatora przedsiębiorczości.
Źródło: ekonomia.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL