Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Teatr

Mistrz ?i Małgorzata w Lublinie

Lidia Olszak (Hela) i Hanka Brulińska (Piosenkarka)
Teatr Osterwy, Mateusz Wajdav Mateusz Wajdav
Lubelski spektakl „Mistrz ?i Małgorzata" to nazbyt uproszczona, choć ciekawa aktorsko, inscenizacja powieœci Bułhakowa - pisze Jan Bończa-Szabłowski.
Tomasz Mann napisał w jednym z esejów: „Talent nie jest niczym innym, jak zdolnoœciš do posiadania losu. Los artysty najpełniej dokonuje się w jego dziele. »Mistrz i Małgorzata«, poruszajšca powieœć napisana w mrocznych czasach stalinowskich, jest œciœle zwišzana z tragicznymi kolejami życia Michała Bułhakowa". Zobacz galerię zdjęć Wielowštkowoœć powieœci sprzyja licznym interpretacjom. Artur Tyszkiewicz przygotował jednš z nich w lubelskim Teatrze im. Osterwy. Pominšł wiele istotnych wštków, więc nazywanie tego, co zobaczyliœmy, „Mistrzem i Małgorzatš" jest, moim zdaniem, nadużyciem. Przedstawienie to właœciwie rozszerzona wersja seansu czarnej magii Wolanda. Widzowie siedzš na scenie, a widownia z kolorowymi balkonami zamieniona jest w arenę cyrkowš. Na ustawionej obrotówce sš konie z wesołego miasteczka. To nie jest „Mistrz i Małgorzata", lecz raczej „Woland Variete". Kluczowy dla powieœci wštek Piłata i Jeszui jest pominięty, bo, jak przyznał Tyszkiewicz, zupełnie mu się „nie kleił do tego całego variete".
Co więcej, nawet widowiskowy bal u Wolanda ogranicza się wyłšcznie do układów choreograficznych. Kilka scen jest groteskowych, np. Woland rozmawia z osadzonš w półmisku głowš Żorża Bengalskiego, informujšc go, że wieczorem... obetnš mu głowę. Spektakl w cyrku inkrustowany piosenkami Violetty Villas ma zapewne symbolizować dzisiejszy œwiat pozorów i tandetnego sentymentalizmu. Tyszkiewicz, który ma w dorobku udane inscenizacje Słowackiego i Lewina, próbujšc „unowoczeœnić" powieœć – spłycił jš. Przekonał mnie natomiast jako reżyser, który interesujšco poprowadził aktorów. Charyzmatyczny Woland to kolejna udana rola Przemysława Stippy.  Krzysztof Olchawa nawet w niewielkiej roli doktora Strawińskiego potwierdził, że jest jednym z najlepszych aktorów swego pokolenia. Jego Strawiński to intelektualista outsider, który na absurdalnš rzeczywistoœć patrzy z dystansem i masochistycznš wręcz ciekawoœciš. Warto też odnotować bardzo udany powrót na lubelskš scenę Jacka Króla. Niegdysiejszy Gustaw i Hamlet teraz objawił się jako pełen wdzięku i diabelskiego sprytu rzezimieszek Asasello w zdecydowanej opozycji do anielsko zniewieœciałych, „genderowych" postaci Korowiowa (Daniel Dobosz) czy Behemota (Wojciech Rusin). W pamięci pozostajš ponętna Hella Lidii Olszak oraz melancholijna Piosenkarka Hanka Brulińska. Nie można również pominšć tytułowych bohaterów  w poruszajšcej interpretacji Janusza Łagodzińskiego i Marty Ledwoń, choć z winy adaptatora znaleŸli się zupełnie na uboczu. Inscenizacja „Mistrza i Małgorzaty" na cyrkowej arenie nie jest pomysłem oryginalnym. Po raz pierwszy w takiej scenerii zaprezentował  Bułhakowa  Krzysztof Jasiński już w 1976 roku.  Ponieważ miał œwiadomoœć, że pokazuje jedynie wybrane fragmenty utworu spektakl zatytułował „Pacjenci". I był on poruszajšcym studium zniewolenia jednostki w „dostatnich" latach PRL. Sceniczny Woland był jednoczeœnie dyrektorem szpitala psychiatrycznego oraz łšczył w sobie wštek Poncjusza Piłata. Przedstawienie o œwiecie, który wypadł z ram i stał się jednym wielkim domem wariatów zapierało dech. Obecne Tyszkiewicza  to jest jedynie lekkostrawna, miejscami doœć nudnawš opowiastkš, dostosowanš do œrednio wymagajšcego widza. Jan Bończa-Szabłowski
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL