Adwokaci

Adwokaci chcą więcej dostępu do elektronicznej przeszukiwarki ksiąg wieczystych

www.sxc.hu
Palestra postuluje zmiany ?w prawie, które dadzą jej członkom m.in. możliwość korzystania z elektronicznej przeszukiwarki ksiąg wieczystych, czy też skrzynki podawczej.
Na rynku jest coraz więcej adwokatów i radców prawnych, rośnie więc konkurencja. Przedstawiciele władz palestry mają pomysł na to, jak poprawić sytuację.
– Zabiegamy o to, by adwokaci mieli dostęp do elektronicznych narzędzi, takich jak np. przeszukiwarka ksiąg wieczystych, bazy PESEL czy elektroniczne biura podawcze – mówi Rafał Dębowski, sekretarz Naczelnej Rady Adwokackiej. Elektroniczna przeszukiwarka ksiąg wieczystych pozwala na znajdowanie nieruchomości np. według nazwiska czy numeru PESEL. Planuje się jednak udostępnienie takiej opcji tylko ściśle określonym grupom, m.in. organom państwa, notariuszom i komornikom. O takie uprawnienia podczas prac legislacyjnych zabiegali też adwokaci. Na razie bezskutecznie.
– Senacka poprawka przepadła jedynie ze względów technicznych, ale Ministerstwo Sprawiedliwości obiecało, że na dalszym etapie także adwokaci otrzymają dostęp do takiego narzędzia. Trzymamy za słowo – mówi mec. Dębowski. – Podobnie mogłoby być z bazami PESEL. Możliwość weryfikacji przez adwokatów danych w tym systemie znacznie uprości proces. Do baz dostęp mają np. pracownicy sekretariatów sądów. Czemu nie mogliby go mieć adwokaci? – pyta sekretarz NRA. Postuluje także, by dokumenty do elektronicznych biur podawczych utworzonych w sądach wpływały za pośrednictwem profesjonalnych pełnomocników.
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL