Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Wałęsa na prywatnej audiencji u papieża

AFP
Papież Franciszek przyjšł na prywatnej audiencji byłego prezydenta Lecha Wałęsę, który przyjechał do Rzymu na premierę filmu Andrzeja Wajdy "Wałęsa.Człowiek z nadziei" i debatę w Watykanie o roli Koœcioła w przemianach w Europie Œrodkowo-Wschodniej.
To już drugie spotkanie byłego prezydenta z Franciszkiem. Po raz pierwszy widzieli się w przeddzień kanonizacji Jana Pawła II na audiencji dla prezydenta Bronisława Komorowskiego. Lech Wałęsa towarzyszył mu wówczas razem z Aleksandrem Kwaœniewskim. Były prezydent przywiózł dla Franciszka film "Wałęsa. Człowiek z nadziei", który w pištek, dzień po uroczystej premierze w Rzymie, wszedł na ekrany kin we Włoszech. Prezent ten ma szczególnš wymowę, gdyż papież już kilka razy, między innymi w wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera", wyznał, że lubi twórczoœć polskiego reżysera. Lech Wałęsa poinformował dziennikarzy, że wœród tematów jego półgodzinnej rozmowy z Franciszkiem było znaczenie dialogu.
Na łamach największych pištkowych gazet ukazały się wywiady z Lechem Wałęsš, który w czwartek spotkał się z dziennikarzami przed premierš filmu. W rozmowie z dziennikiem "Corriere della Sera" wyraził opinię, że należy przekonać przywódcę Rosji Władimira Putina do zwrotu Krymu Ukrainie stosujšc naciski ze strony grupy niezależnych mędrców-ekspertów i prowadzšc dialog z Moskwš. Podkreœlił też, że Ukraińcy muszš zrozumieć, jak wielkie znaczenie majš negocjacje. Były prezydent przyznał, że po rozmowie z Barackiem Obamš w Warszawie zmienił zdanie na jego temat. "Przyznaję, że miałem wštpliwoœci co do jego polityki zagranicznej w przeszłoœci, ale się myliłem. Obama to lider o wielkiej inteligencji, podbił mnie"- stwierdził Lech Wałęsa. Na łamach dziennika "La Repubblica" mówišc o kryzysie na Ukrainie oœwiadczył zaœ, że: "zwycięży œwiat wolny i otwarty. Putin nie ma żadnych szans. Kwestiš pozostaje to, ile krwi zostanie przelanej"."Metody Putina należš do przeszłoœci i sš nieskuteczne"- dodał były prezydent.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL