Urzędy skarbowe: donosy na rodzinę i sąsiadów

aktualizacja: 29.05.2014, 07:37
Większość donosów piszą sąsiedzi i najbliższa rodzina
Większość donosów piszą sąsiedzi i najbliższa rodzina
Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Aż 50 tys. anonimów trafiło w 2013 r. do urzędów skarbowych. Najczęściej donoszą sąsiedzi i rodzina.

REDAKCJA POLECA
„Czy to normalne, że jednym pensja ledwo starcza do pierwszego, a taki co roku jeździ z całą rodziną na długie i drogie wakacje?" – to fragment donosu z województwa łódzkiego. „W ostatnich latach ten typ kupił kilka samochodów" – żali się fiskusowi ten sam informator. I skrzętnie wymienia marki oraz roczniki sześciu aut.

Tego rodzaju donosów fiskus dostaje coraz więcej. Z danych siedmiu izb skarbowych i informacji podległych im urzędów wynika, że w ubiegłym roku uporały się z ponad ?22 tys. donosów. Tylko w jednej z izb ich liczba nieznacznie spadła, w pozostałych tendencja jest wyraźnie wzrostowa. Jeśli dodamy do tego pozostałe dziewięć izb i urzędy kontroli skarbowej, okazuje się, że liczbę donosów na domniemanych oszustów można śmiało szacować na 50 tys. rocznie. ok. 17 proc. donosów według łódzkiej Izby Skarbowej się potwierdzaCzego dotyczą donosy? Jak wylicza Tadeusz Gawda, dyrektor IS w Lublinie, najczęściej niezgłoszonego najmu nieruchomości, niezarejestrowanej firmy, zatrudniania pracowników bez zawierania umów. Coraz częściej przekazywane są też informacje o handlu przez internet. Powodem donosów są również „zewnętrzne oznaki zamożności".Zdecydowana większość z nich to anonimy. Urzędnicy podatkowi są jednak przekonani, że większość donosów piszą sąsiedzi i najbliższa rodzina.
KOMENTARZ DNIA

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE