Warszawska sieć będzie bardziej inteligentna

aktualizacja: 28.05.2014, 14:44
Foto: Bloomberg

Ponad 1,64 mld zł wyda RWE Stoen Operator do 2019 r. na inwestycje w sieć elektroenergetyczną w Warszawie. Tylko w tym roku na jej rozbudowę i modernizację pójdzie prawie 235 mln zł.

W Kolejnych latach wielkość rocznego budżetu będzie się wahać między 250 a 300 mln zł. Celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i ciągłości dostaw energii w obliczu prognozowanego zwiększonego zapotrzebowania na moc w stolicy. Jest to efekt wzrostu liczby ludzi żyjących i pracujących w tym mieście.
- Wciąż istnieje bardzo duży apetyt na życie w Warszawie. Prognozy mówią o tym, że po 2030 r. będzie tu mieszkać nawet 3 mln osób. A to oznacza prawie podwojenie dzisiejszej populacji – tłumaczy Robert Stelmaszczyk, prezes RWE Stoen Operator, który zarządza siecią elektroenergetyczną stolicy. Zauważa jednocześnie, że największy przyrost ludności widać na Białołęce, Tarchominie i we Włochach. Z kolei w centrum miasta rozwija się biznes.
Jednym z istotnych elementów planu rozwoju sieci RWE, oprócz budowy i modernizacji infrastruktury przesyłowej, będzie wdrożenie programu AMI na terenie Warszawy (od Advanced Metering Infrastructure), czyli  tzw. inteligentnych liczników u klientów indywidualnych, umożliwiających zdalny odczyt danych i dwustronna komunikację.
Dzięki temu możliwe stanie się rozliczanie energii na podstawie rzeczywistego zużycia, a nie jak dzisiaj prognoz. Inteligentne sieci pozwolą też na łatwiejsze wprowadzenie do systemu prosumentów, chcących produkować energię w mikroinstalacjach i sprzedawać ją innym. Łączne nakłady RWE na AMI sięgną 424,2 mln zł. W tym roku pójdzie na to 22,8 mln zł, w 2015 r. – 41,9 mln zł. Znacznie większe wydatki rzędu 80-90 mln zł rocznie pojawią się w kolejnych latach, kiedy inteligentne liczniki będą zakładane w każdym domu.
- Pierwsze 100 tys. liczników będzie zakładane w ramach pilotażu już pod koniec tego roku. Wybraliśmy już obszar po wschodniej stronie Wisły, gdzie będą wdrożone. Ci klienci będą mogli otrzymać faktury oparte o rzeczywiste zużycie już w 2015 r. - informuje Stelmaszczyk, ale szczegółów nie ujawnia.
Za inwestycje infrastrukturalne zapłacimy wszyscy w rachunkach za prąd. O ile wzrosną koszty przesyłu 1 kWh? Na to pytanie przedstawiciele RWE nie odpowiadają.
- Dziś jesteśmy spółką, która ma najniższe w Polsce opłaty za przesył. Nawet po realizacji planów inwestycyjnych tak pozostanie – zapewnia tylko Stelmaszczyk. Sześcioletni plan rozwoju spółki przewiduje wybudowanie 165 km linii wysokiego napięcia - kablowych, nie napowietrznych, 512 km kablowych linii średniego napięcia i ponad 1,3 tys. km sieci najniższych napięć wraz z przyłączami.
Dodatkowo niezbędna będzie budowa bądź modernizacja 24 stacji wysokiego napięcia i prawie 850 stacji transformatorowych średniego i najniższego napięcia, przystosowanych do działania w inteligentnej sieci. Dziś RWE Stoen Operator dostarcza prąd 950 tys. klientom. Każdego roku wpływa 20-25 tys. nowych wniosków o przyłączenie.
- Tylko w latach 2010-2013 przyjęliśmy wnioski o przyłączenie na 1015 MW. Jeśli przełożyłoby to się 1:1 na rzeczywiste podłączenia, to nasza sieć powiększyłaby się o 2/3. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że realnie może to doprowadzić do wzrostu sieci o 30-40 proc. - dodał Artur Stawiarski, dyrektor ds. zarządzania majątkiem sieciowym RWE Stoen Operator.
Komentarz dnia
Żródło: energianews.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

POLECAMY

KOMENTARZE