Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Literatura

Wygrać wybory w pokera...

K. Rzšżewski, W. Słomczyński, K. Życzkowski Każdy głos się liczy Wydawnictwo Sejmowe 2014
Rzeczpospolita
Ta ksišżka na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie opasłej encyklopedii zawierajšcej masę mało przydatnych informacji i liczb. Jednak wystarczy wzišć „Każdy głos się liczy" do ręki i przerzucić parę kartek, żeby zmienić zdanie.
Trzech autorów w pasjonujšcy sposób przedstawia wszystkie możliwe metody wyłaniania zwycięzców (w polityce, sporcie etc.), jakie ludzie wypróbowali w historii – od starożytnej Grecji aż po współczesne demokracje. Przy czym ksišżka upstrzona jest dziesištkami przykładów i anegdot ilustrujšcych opowieœci o głosowaniach, wyborach czy wyłanianiu władz spółek. Autorzy przywołujš sytuacje remisu wyborczego, gdy ostatecznš decyzję o tym, kto będzie zwycięzcš, podejmowano drogš losowania lub za pomocš... partii pokera, jak było w 1992 roku w republikańskich prawyborach do stanowego kongresu w Arizonie. Jest też przypomniana historia zwycięstwa Górnika Zabrze z włoskim klubem AS Roma w półfinale Pucharu Zdobywców Pucharów w 1970 roku, gdy po trzech meczach remisowych i remisie w rzutach karnych zwycięzcę wyłoniono – zgodnie z ówczesnymi przepisami – za pomocš rzutu monetš. Autorzy opisali wiele nietypowych przepisów wyborczych – na przykład prawo zezwalajšce obywatelom niektórych stanów USA  na dopisywanie kandydatów. Dzięki temu Ann Murkowski, dopisana przez wielu wyborców w 2010 roku, zdobyła mandat senatora stanu Alaska.
Bardziej wnikliwi znajdš w tej ksišżce dokładne opisy różnych ordynacji wyborczych, wzory przeliczania głosów w poszczególnych systemach, dowiedzš się, jak sposób liczenia głosów może faworyzować lub dyskwalifikować konkretne partie i kandydatów. Dla znudzonych politykš autorzy „Każdy głos się liczy" majš informacje o tym, jak wybierani sš prezesi Polskiego Zwišzku Piłki Nożnej, jak liczone sš punkty do rankingu FIFA i czym muszš się zasłużyć lekkoatleci w USA, a czym w Polsce, by zakwalifikować się na igrzyska olimpijskie. Przed niedzielnymi wyborami warto zaœ zerknšć do rozdziału poœwięconego wyłanianiu eurodeputowanych – aby zrozumieć ich mechanizm i dowiedzieć się, jakie przeliczniki decydujš o tym, kto z list wyborczych w Polsce dostaje się do europarlamentu.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL