Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komentarze

Tusk oszukuje rodziców i dzieci

Bartosz Marczuk
Fotorzepa
Trudno zrozumieć, dlaczego rzšd, który w cztery sejmowe dni ograbił Polaków ze 150 mld złotych ich oszczędnoœci w OFE, nie może poradzić sobie od ponad pół roku z wprowadzeniem w życie taniego i prostego programu – Ogólnopolskiej Karty Dużych Rodzin.
Premier zapowiadał, że ruszy od marca, teraz okazuje się, że wystartuje być może w drugiej połowie roku. Nie można oprzeć się wrażeniu, że tak naprawdę w procesie uruchamiania Karty tkwi prawdziwe oblicze rzšdu Tuska. Rzšdu, którego niewiele interesujš los rodzin i dzieci, nasza sytuacja demograficzna, ucieczka Polaków za granicę. Rzšdu, który ogłasza „Rok rodziny" tylko po to, by ładnie wyglšdało to na papierze. Karta nie rozwišże oczywiœcie wszystkich problemów polskich rodzin, ale może się stać elementem sprzyjajšcej im polityki. Rzšdowi tym bardziej powinno na niej zależeć, że maksymalny jej koszt to około 150 mln złotych, a zyski z jej wprowadzenia mogš być niebagatelne. Jeœli do programu przystšpiš samorzšdy i biznes ?– oferujšc na przykład zniżki na czesne w przedszkolach czy rabaty w hipermarketach – będzie to prawdziwa ulga dla osób wychowujšcych dzieci. Widzš to samorzšdy, które na własnš rękę prowadzš już 200 takich programów. Rodziny majšce więcej potomstwa sš przez polskie państwo traktowane po macoszemu. Oferuje się im standardowo właœciwie tylko jałmużnę w postaci becikowego. Do niedawna nie miały nawet pierwszeństwa przy zapisach do przedszkola, nie mówišc już ?o jakichkolwiek powszechnych œwiadczeniach na ich rzecz. Podobnie jest w systemie emerytalnym, który wręcz karze za posiadanie licznego potomstwa, choć tak naprawdę tylko wyłšcznie od tego, ile mamy dzieci, zależy jego kondycja. W podatkach, na co wskazuje nawet prezydent Bronisław Komorowski, jest tak samo – 70 proc. rodzin majšcych troje lub więcej potomstwa nie korzysta z przysługujšcych im ulg ?w PIT.
Opieszałoœć rzšdu przy wprowadzaniu Karty daje do myœlenia. Jeœli premierowi faktycznie by na niej zależało, byłaby już wydawana. Tak jednak po prostu nie jest. Bo liczš się fakty, a nie puste deklaracje.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL