Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Historia

Legendarny lotnik wraca do ojczyzny

Dziœ przywiezione zostanš ?do kraju prochy pierwszego dowódcy Dywizjonu 303 ?płk. Zdzisława Krasnodębskiego oraz jego żony Wandy. Jutro zostanš pochowane na Powšzkach.
– Pułkownikowi i jego żonie należy się spoczynek w polskiej ziemi, za którš oboje walczyli – mówi „Rz" Krzysztof Tomczak, szef kanadyjskiego oddziału Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, który jest inicjatorem sprowadzenia prochów Krasnodębskich do kraju. – Starania o to trwały blisko trzy lata, ale cieszymy się, że wreszcie się to udało. Samolot z prochami małżonków wylšduje dziœ ok. godz. 12 na Okęciu. Urny w asyœcie Kompanii Honorowej Wojska Polskiego przywitajš przedstawiciele resortu obrony, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych oraz lotnicy. W powitaniu będš uczestniczyli także uczniowie szkoły lotniczej z Dęblina oraz noszšcej imię pułkownika podstawówki z Woli Osowskiej (miejscowoœci w Lubelskiem, z której pochodził Krasnodębski). – Przylecš z nami z Toronto także weterani. Wœród nich 90-letni Jan Gasztold, prezes Stowarzyszenia Lotników Polskich Skrzydło „Warszawa", który walczył wspólnie z płk. Krasnodębskim – mówi Tomczak.
W œrodę, po uroczystej mszy œwiętej w katedrze polowej Wojska Polskiego, prochy Krasnodębskich zostanš z honorami pochowane na Wojskowych Powšzkach. Płk Zdzisław Krasnodębski od 1920 r. służył w polskiej armii. Brał udział m.in. w wojnie polsko-bolszewickiej, kampanii wrzeœniowej, a potem w Anglii tworzył Dywizjon 303. Jego żona Wanda była z kolei żołnierzem AK i walczyła w powstaniu warszawskim. Po wojnie osiedlili się w Kanadzie, gdzie zmarli.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL