Aplikacja, która pozwoli niewidomym uczestniczyć w seansach filmowych

aktualizacja: 23.04.2014, 07:54
www.movieguidedog.com
www.movieguidedog.com
Foto: materiały prasowe

Aplikację, która pozwoli niewidomym uczestniczyć w seansach filmowych
w każdym kinie, przygotowuje Fundacja Audiodeskrypcja.

– Staramy się, aby aplikacja działała już od jesieni. Potrzebujemy na jej opracowanie dwóch miesięcy i ?100 tys. zł. Do 27 maja zbieramy pieniądze na portalu Wspieram.to – powiedział „Rz" Tomasz Strzymiński,  prezes  fundacji.
Użytkownik smartfona z systemem operacyjnym iOS lub Android będzie mógł za pomocą aplikacji pobrać ścieżkę dźwiękową czy tłumaczenie z opisami scen konkretnego filmu i słuchać przez słuchawki. Sceny z filmu będą automatycznie koordynowane z tekstem czytanym przez lektora.
– W Polsce audiodeskrypcja w kinach praktycznie nie istnieje – podkreśla Strzymiński. – W całym kraju mamy jedynie cztery sale kinowe do niej dostosowane. Chcemy, aby każda osoba niewidząca miała dostęp do bieżących nowości i klasyki filmowej.
Jest na to szansa, bo od jesieni Polski Instytut Sztuki Filmowej będzie dofinansowywał opracowanie filmów dla niewidzących. Fundacja chce na bieżąco przerabiać filmy zagraniczne wchodzące do kin.
– Z naszą aplikacją chcemy także wyjść do Europy. Dlatego nazwaliśmy ją po angielsku Movie Guide Dog. Podobne aplikacje próbowane są we Włoszech i Niemczech – opowiada Strzymiński.
www.movieguidedog.com
Projekt na stronie wspieram.to
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE