Odpłatność za studia niezgodna z konstytucją?

aktualizacja: 22.04.2014, 23:30
Foto: Fotorzepa, Mateusz Dąbrowski MD Mateusz Dąbrowski

Humaniści chcą, by na to pytanie odpowiedział Trybunał Konstytucyjny. Wczoraj zwrócili się w tej sprawie do rzecznika praw obywatelskich.

O inicjatywie, pod którą podpisali się przedstawiciele 41 rad naukowych wydziałów humanistycznych czołowych polskich uniwersytetów, „Rz" napisała wczoraj.
Ich zdaniem rozwiązanie wprowadzone nowelizacją ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym z 2011 r. łamie konstytucyjne prawo do równego, bezpłatnego i powszechnego dostępu do edukacji. Od 2012 r.  nauka na drugim kierunku studiów jest odpłatna, zwolnionych z niej jest 10 proc. studentów osiągających najlepsze wyniki.
– Ta sprawa wydaje się dosyć istotna i pilna, więc rzecznik na pewno rozpozna ją możliwie szybko – powiedziała Anna Błaszczak, zastępca dyrektora zespołu prawa konstytucyjnego i międzynarodowego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.
Przypomniała, że wniosek w tej sprawie już znajduje się w Trybunale Konstytucyjnym, bo ponad dwa lata temu złożyli go posłowie PiS. Sprawa nie ma jednak jeszcze wyznaczonego terminu. – Wciąż trwa postępowanie merytoryczne – poinformowała nas Grażyna Leśniak z zespołu prasowego TK.
Do akcji humanistów odniosła się minister nauki Lena Kolarska-Bobińska. – Spokojnie czekamy na rozwiązanie. Sądzę, że w Polsce przysługuje bezpłatna nauka, ale nie oznacza to, że powinna przysługiwać każda jej forma przez każdy przedział czasowy – stwierdziła. I nazwała kierowanie do Trybunału drugiego wniosku o tej samej treści działaniem „fajerwerkowym".
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE