Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Ukraina zawiesza płatności dla Rosji za gaz do czasu zakończenia rozmów

Bloomberg
Ukraińska państwowa spółka paliwowa Naftohaz zawiesiła opłaty dla Rosji za dostarczany gaz do czasu zakończenia rozmów na temat cen tego surowca - powiedział jej szef Andrij Kobolew.
"Kwestia spłaty zadłużenia jest bezpoœrednio zwišzana z utrzymaniem cen gazu na poziomie pierwszego kwartału" - oznajmił w wywiadzie dla tygodnika "Dzerkało Tyżnia". Rosja podniosła od kwietnia ceny gazu dla Ukrainy do 485 dolarów za tysišc metrów szeœciennych; w pierwszym kwartale cena ta wynosiła 268 dolarów za tys. m szeœć. "Nie widzimy powodu zmiany ceny. Uznajemy cenę około 500 dolarów za nierynkowš, nieusprawiedliwionš i nie do zaakceptowania. Zgodnie z tym zawiesiliœmy płatnoœci na okres negocjacji cen"- dodał Kobolew.
W ostatnich dniach strona rosyjska ostrzegła, że Gazprom może być zmuszony do przejœcia na system przedpłat w handlu gazem z Ukrainš, a w przypadku naruszenia warunków płatnoœci całkowicie lub częœciowo przerwać dostawy gazu. Będzie więc dostarczane dokładnie tyle gazu, za ile strona ukraińska zapłaci z miesięcznym wyprzedzeniem. Rosja twierdzi, że na 9 kwietnia dług ukraińskiego Naftohazu wobec Gazpromu wynosił 2,238 mld dolarów.
ródło: energianews.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL