Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

W sšdzie i urzędzie

Portal z orzeczeniami sšdów coraz popularniejszy

rp.pl
Codziennie portal z orzeczeniami odwiedza 17 tys. osób. Będzie ich więcej, gdy trafiš do niego wyroki ze wszystkich sšdów rejonowych.
Już w 116 sšdach – we wszystkich apelacyjnych i okręgowych oraz w 60 z 242 sšdów rejonowych – działajš portale z orzeczeniami. Można na nich znaleŸć kilkadziesišt tysięcy wyroków. A zainteresowanie oglšdaniem wyroków w sieci jest ogromne. Ponad ?300 tys. wejœć na stronę Sšdu Okręgowego w Krakowie, ponad 200 tys. w Katowicach i ponad 150 tys. w Warszawie. Ministerstwo Sprawiedliwoœci, widzšc, jak dużš popularnoœciš cieszš się strony sšdowe, powoli rozkręca też centralny portal orzeczeń: www.orzeczenia.ms.gov.pl. Dziennie odwiedza go 17 tys. osób. Wkrótce więcej, bo na jednej stronie będzie można przeglšdać wyroki z całej Polski. – Zarzšdcš jednego centralnego portalu stanie się niebawem minister sprawiedliwoœci – zapowiada Jacek Gołaczyński, odpowiadajšcy w resorcie sprawiedliwoœci za sprawy informatyczne.
Projekt ustawy jest już w konsultacjach społecznych.

Wybierajš najlepsze

– Nie ma wštpliwoœci, że na większej dostępnoœci do wyroków on line zyskajš obywatele – mówi „Rz" Janusz Kosiński, socjolog społeczny. 116? sšdów do tej pory uruchomiło ?bazy orzeczeń ?na swoich ?stronach ?internetowych – Jeœli wyroki będš powszechnie dostępne, to możliwa się stanie ich analiza. Chodzi o zbadanie linii orzeczniczej prezentowanej w konkretnym sšdzie czy przez konkretnego sędziego. Z portali orzeczeń chętnie korzystajš też sami sędziowie. – To najłatwiejszy sposób poszukiwania informacji, pomysłu na poprowadzenie sprawy – uważa sędzia Maciej Kapuœciński. Złoœliwi twierdzš, że sędziowie często korzystajš z takich portali nie w celach naukowych i poznawczych, ale po to, by skopiować uzasadnienie wyroku lub jego fragment. 51,5 tys. wyroków jest już? dostępnych w internecie Podsšdni próbujš się z kolei dowiedzieć, co im grozi w ich własnej sprawie. Do portalu nie trafiajš wszystkie wyroki. Powód? Po kilku latach żaden system by sobie nie poradził z obsługš takiej bazy. Dlatego sšdy wrzucajš do sieci sprawy, które ich sędziowie uznali za ciekawe, problematyczne, skomplikowane.

Orzecznictwo od ręki

A na co pozwala portal? Na wyszukanie orzeczenia. Można szukać po temacie sprawy, np. błšd, broń, dokumenty, dowody czy akt notarialny lub fundusze inwestycyjne. Jest także wyszukiwanie złożone. Umożliwia znalezienie wyroku po sšdzie, który go wydał, użytych słowach, sygnaturze, powołanych w nim przepisach. Na portalu obok sšdu w nawiasie znajduje się liczba wyroków, które trafiły do sieci, np. Sšd Apelacyjny w Warszawie (2736), Sšd Okręgowy w Warszawie (2259).
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL