Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

SLD w kampanii zagra kartš WSI

Leszek Miller
Fotorzepa, Jerzy Dudek jd Jerzy Dudek
Partia Leszka Millera zgłosi dziœ projekt sejmowej uchwały o ochronie dobrego imienia żołnierzy WSI. Oburzenia nie kryje PiS.
Decyzję o likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych w 2006 roku podjšł Sejm głosami m.in. PiS i PO. Likwidatorem został Antoni Macierewicz. SLD chce, by Sejm uznał tamtš decyzję za „pochopnš, nieodpowiedzialnš i szkodliwš dla bezpieczeństwa narodowego". W treœci uchwały „w sprawie ochrony dobrego imienia żołnierzy i pracowników Wojskowych Służb Informacyjnych" czytamy też, że „Sejm wyraża żołnierzom i pracownikom WSI podziękowanie za ofiarnš służbę OjczyŸnie", a „wszyscy winni obniżenia poziomu bezpieczeństwa polskich żołnierzy służšcych w kraju i na zagranicznych misjach powinni zostać pocišgnięci do odpowiedzialnoœci". Projekt uchwały przedstawiš dziœ w Sejmie politycy SLD w towarzystwie byłego szefa WSI gen. Marka Dukaczewskiego. – Pomysł zrodził się na spotkaniu naszych polityków z Federacjš Stowarzyszeń Służb Mundurowych, której członkami sš również emerytowani żołnierze i pracownicy WSI – wyjaœnia prof. Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska, była wiceszefowa MSWiA  i kandydatka SLD do europarlamentu.
Dodaje, że likwidacja WSI naraziła na niebezpieczeństwo polskich żołnierzy w Afganistanie, a raport komisji weryfikacyjnej Macierewicza miał charakter pomówienia. – Nie mamy wiedzy, by ktokolwiek został pocišgnięty do odpowiedzialnoœci w zwišzku z podejrzeniami zawartymi w raporcie. Wręcz przeciwnie, Skarb Państwa wcišż wypłaca odszkodowania – wyjaœnia prof. Winiarczyk-Kossakowska. – Mam nadzieję, że projekt zyska w Sejmie poparcie PO – dodaje. Szkopuł w tym, że od rozwišzania WSI mija osiem lat, a w ostatnich miesišcach w rolę obrońców tej służby weszli posłowie Twojego Ruchu. Usiłowali powołać w Sejmie komisję œledczš do spraw rozwišzania WSI, a swoim doradcš w sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych mianowali byłego oficera tych służb Krzysztofa Polkowskiego. Dlaczego tym tematem zainteresował się teraz SLD? Zdaniem politologa dr. hab. Rafała Chwedoruka ma to zwišzek z kampaniš wyborczš. – Za rozwišzaniem WSI była PO, poza jednym posłem Bronisławem Komorowskim. SLD chce w ten sposób pokazać, że między PO a PiS nie ma większych różnic – komentuje. Poseł PiS Artur Górski uważa z kolei, że SLD próbuje zmobilizować swój twardy elektorat, m.in. w służbach mundurowych. Jego zdaniem przy niskiej frekwencji w eurowyborach będzie on grał kluczowš rolę. – Nie widzę moralnych podstaw do złożenia tego projektu. Żołnierze WSI byli na tyle uwikłani w dawny system, że tę służbę trzeba było rozwišzać – komentuje.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL