Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Plus Minus

Idę pod pršd niesłusznš drogš

Joanna Szczepkowska
Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik
Nie byłam „człowiekiem komuny”, nie będę „człowiekiem wolnoœci”. Jest nas więcej. Tych, którzy nie będš, ale też nie chcš być na liœcie bohaterów podyktowanych przez „Gazetę Wyborczš” i TVN.
Pięć lat temu, w 20. rocznicę 4 czerwca, zostałam zaproszona do Sejmu jako osoba, która powiedziała w TVP zdanie „Proszę państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm". W obecnoœci rzšdu, byłych prezydentów, ówczesnego prezydenta, wszystkich posłów i tłumu zagranicznych dziennikarzy wygłosiłam od siebie kilka zdań. Wobec całego Sejmu naprawdę wzruszona i przejęta szczerze i z serca mówiłam o tym, że dziennikarze często pytajš mnie o to, czy „o takš Polskę walczyliœmy". – Tak, o takš! – powiedziałam uroczyœcie. A dzisiaj? Przed 25. rocznicš dziennikarze mnie pytajš: „Jak się pani czuje dziœ, po tych 25 latach?". Jak się czuję? Jak się mogę czuć, kiedy czytam: „Rusza plebiscyt »Ludzie Wolnoœci«, organizowany przez TVN i »Gazetę Wyborczš« z okazji 25-lecia odrodzenia wolnej Polski". Jak się mogę czuć, kiedy już wiem, aż za dobrze, jakimi metodami te media sterujš polem wolnoœci? Jak mogę się czuć, jeœli czytam, że właœnie „Gazeta Wyborcza" i TVN będš proponowały „ludzi wolnoœci", a ich odbiorcy zdecydujš, kto zasługuje na to miano, a kto nie. Jak mogę się czuć, skoro jest oczywiste, że w tym przypadku „kršg ludzi wolnoœci" to osoby, którym te właœnie media pozwoliły zaistnieć, o których informowały i dynamizowały każdy krok ich działalnoœci.
Ilu jest takich, którzy – jak napisali Adam Michnik i Markus Tellenbach - „poszli pod pršd, zamiast brnšc w utarte schematy", i właœnie dlatego i TVN, i „Gazeta Wyborcza" odrzucały informacje o ich dokonaniach, wycofywały ich z dialogu i obiegu? Idę pod pršd niesłusznš drogš. Jest nas więcej. Tych, którzy nie będš, ale też nie chcš być na liœcie „wybranych przez naród" ludzi wolnoœci. Może trzeba po prostu zrobić inny, równoległy plebiscyt? Może trzeba wybrać ludzi, którzy nie znajdš się na gali 1 czerwca 2014 r.? Którzy nie sš „ludŸmi wolnoœci", bo sš wolnymi ludŸmi. Cały tekst w najbliższym wydaniu Plusa Minusa Tu w sobotę można kupić elektroniczne wydanie „Rzeczpospolitej" z Plusem Minusem Można też zaprenumerować weekendowe wydanie „Rzeczpospolitej" z Plusem Minusem Więcej o tym, co w Plusie Minusie, na Facebooku
ródło: Plus Minus

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL