Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sšdownictwo

Biegły: Pożar w Jastrzębiu Zdroju to celowe podpalenie

Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Prokuratura Okręgowa w Gliwicach w czwartek zarzuciła Dariuszowi P., głowie rodziny, zabójstwo żony i czwórki dzieci. Mężczyzna został aresztowany.
Według œledczych mężczyzna podpalił dom, w którym znajdowali się jego bliscy, bo chciał uzyskać pienišdze z ubezpieczenia. Media podały, że P., który prowadził zakład produkujšcy meble, miał poważne długi. Pojawiła się też informacja, że podejrzany regularnie zdradzał żonę, a jednej z kochanek oœwiadczył się. Jak poinformował rzecznik prokuratury, z opinii biegłego jednoznacznie wynika, że ktoœ celowo podpalił budynek. Jak zaznaczył rzecznik prokuratury Michał Szułczyński, ogień podłożono w mieszkaniu w szeœciu miejscach. - Żaluzje były zamknięte i zablokowane w taki sposób, by nie można ich było otworzyć. W domu nie było też œladów włamania - dodał rzecznik.
Jak dodał rzecznik, aby upozorować przypadkowe powstanie pożaru, sprawca podłożył martwš mysz. Chodziło o zasugerowanie, że przegryzła kable, doprowadzajšc do zwarcia. Na zlecenie prokuratury przeprowadzono sekcję zwłok gryzonia. Okazało się, że zdechł wczeœniej niż doszło do pożaru, na skutek urazu mechanicznego. Œledczy ustalili, że Dariusz P. wbrew temu co twierdzi, był w chwili pożaru w pobliżu domu, a nie kilkanaœcie kilometrów od niego. Ustalono to na podstawie logowań jego telefonu. Biegli odkryli także, że P. sam sobie wysyłał SMS-y z pogróżkami, aby skierować œledztwo na fałszywe tory. Znaleziono przy nim telefon, z którego wysyłano te wiadomoœci. Do tragicznego pożaru doszło 10 maja 2013 roku. Jego powierzchnia była niewielka - ok. 15 m kw. Jego ognisko znajdowało się na piętrze, paliła się częœć schodów i szafa. W pożarze zginęła matka i czworo dzieci w wieku od 4 do 18 lat. Jak wykazała sekcja zwłok, przyczynš œmierci ofiar było zatrucie tlenkiem węgla. Na miejscu zginęła 18-letnia najstarsza córka, czterolatka - w trakcie udzielania pomocy. Potem w szpitalach w Jastrzębiu Zdroju i Cieszynie zmarli kolejno: 10-letni chłopiec i 40-letnia matka dzieci oraz 13-letnia dziewczynka. Cała pištka spoczęła w jednym grobie na cmentarzu w Jastrzębiu Zdroju. Dariusz P. usłyszał zarzut zabójstwa żony i czwórki dzieci. Mężczyzna nie przyznał się do winy. Twierdził, że nie miał nic wspólnego z tym pożarem. Jeœli zarzuty się potwierdzš, będzie mu groziło dożywocie.
ródło: Polskie Radio

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL