Nagrody "Przeglądu Wschodniego". Prof. Kieżun wśród laureatów

aktualizacja: 21.03.2014, 16:00
Witold Kieżun
Witold Kieżun
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

W sobotę odbędzie się XXI edycja Nagrody "Przeglądu Wschodniego". Nagroda im. Aleksandra Gieysztora trafi do prof. Witolda Kieżuna

Uroczyste wręczenie nagród za rok 2013 odbędzie się w sobotę 22 marca o 11.00 w Sali Balowej Pałacu Potockich (wejście od ul. Krakowskie Przedmieście 32).
Laureatów wskazują specjaliści od tematyki wschodniej. Analizują wszystkie książki na ten temat. Na podstawie recenzji odbywa się głosowanie.
W tym roku w kategorii Dzieła Krajowe nagroda trafiła do Agnieszki Jankowskiej-Marzec autorki "Między etnografią a sztuką. Mitologizacja Hucułów i Huculszczyzny w kulturze polskiej XIX i XX wieku".
David Frick zostanie nagrodzony w kategorii Dzieła Zagraniczne. Jest autorem "Kith, Kin & Neighbors. Communities & Confessions in Seventeenth-Century Wilno".
Najlepsza w kategorii Dzieje Polaków na Wschodzie była praca "Polskie stowarzyszenia w Sankt Petersburgu, koniec XIX - początek XX wieku" Tamary Smirowej.
Za całokształt badań Nagrodą Specjalną został wyróżniony Henryk Wisner.
Jury przyznało też Nagrodę im. Aleksandra Gieysztora dla osoby szczególnie zasłużonej w tematyce wschodniej. Został nią wyróżniony Witold Kieżun.
W poprzednich edycjach laureatami nagród byli m.in. Bogdan Osadczuk, Paweł Wieczorkiewicz, Anne Applebaum, Łukasz Adamski i Anna Engelking.
Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE