Wspólne rozliczenie tylko z dzieckiem na garnuszku rodzica

aktualizacja: 13.03.2014, 17:20
Ustawa nie precyzuje pojęcia samotnego wychowywania dziecka, ale przyj...
Ustawa nie precyzuje pojęcia samotnego wychowywania dziecka, ale przyjmuje się, że chodzi o samodzielne, bez udziału drugiej osoby, troszczenie się o jego materialny i emocjonalny rozwój.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Opiekun samotnie wychowujący dziecko niepełnoletnie, dorosłe pobierające zasiłek pielęgnacyjny lub rentę albo studenta może obniżyć podatek poprzez wspólne rozliczenie.

Rozliczenie z dzieckiem polega na zsumowaniu dochodu samotnego rodzica i jego pociechy i wyliczeniu PIT w dwukrotnej wysokości połowy tych dochodów. Rodzic korzysta dzięki temu dwa razy z kwoty wolnej od PIT, tj. 6178 zł jego dochodu jest zwolnione z daniny.
Wspólne rozliczenie przysługuje osobie będącej panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację, lub pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności. Ustawa nie precyzuje pojęcia samotnego wychowywania dziecka, ale przyjmuje się, że chodzi o samodzielne, bez udziału drugiej osoby, troszczenie się o jego materialny i emocjonalny rozwój.
Wystarczające jest, by taki stan zaistniał w ciągu roku podatkowego. Takie stanowisko wynika np. z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z września 2013 r. (nr IPTPB2/415-427/13-3/AK). Izba przyjęła, że kobieta, która w listopadzie 2012 r. wyszła za mąż, przez wcześniejsze miesiące 2012 r. wychowywała córkę samodzielnie, więc przysługuje jej prawo do wspólnego z nią rozliczenia. Łódzka Izba Skarbowa w interpretacji z października 2013 r. (nr IPTPB2/415-507/13-4/AK) wyjaśniła, że decydujące znaczenie ma fakt, z kim dziecko mieszka i na czyim utrzymaniu pozostaje.
– Gdy oboje rodzice biorą udział w wychowaniu dziecka, choć mieszkają oddzielnie, należy ustalić, które z nich ponosi większe ciężary związane z wychowaniem – uznała izba, podkreślając, że z definicji tylko jeden opiekun może być uznany za samotnego wychowawcę.
Ze wspólnego rozliczenia z dzieckiem do ukończenia 25. roku życia, uczącym się w szkole lub uczelni wyższej można skorzystać pod warunkiem, że w 2013 r. nie uzyskało dochodów przekraczających łącznie kwotę 3089 zł, podlegających opodatkowaniu według skali lub 19-proc. PIT od dochodów kapitałowych (np. gra na giełdzie). W limicie dochodów dziecka nie uwzględnia się renty rodzinnej. Tego ograniczenia nie stosuje się do małoletnich i dzieci bez względu na ich wiek, które otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną.
Samo podleganie przez rodzica lub dziecko niektórym przepisom podatkowym, bez względu na wysokość przychodów, wyklucza wspólny PIT. Wspólne rozliczenie nie jest zatem możliwe, gdy opiekun lub podopieczny płaci linowy PIT z działalności gospodarczej, lub rozlicza się zryczałtowanym podatkiem od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ryczałt od najmu prywatnego nie uniemożliwia jednak wspólnego rozliczenia. Rzadkim wyjątkiem jest też opłacanie podatku tonażowego – dotyczy przedsiębiorców żeglugowych eksploatujących statki. Jak wynika ze stanowiska ministra finansów, istotne jest samo podleganie przepisom o podatku liniowym, a nie faktyczne oprowadzanie daniny w tej formie. Na przykład z interpretacji izby skarbowe w Warszawie (nr IPPB4/415-293/13-4/JK) i Łodzi (nr IPTPB2/415-423/13-2/KSM) wynika, że zawieszenie działalności gospodarczej i nieosiąganie z tego źródła żadnych dochodów nie ma znaczenia. Podleganie przepisom o podatku liniowym samo z siebie wyklucza wspólne rozliczenie.
Bardzo ważne, by wniosek o zastosowanie wspólnego opodatkowania złożyć w terminie do 30 kwietnia. Formularz PIT-37, z zaznaczonym w pozycji 6. kwadratem nr 4, musi być więc wysłany przez internetowy system e-deklaracje, pocztą lub, w pozostałych przypadkach, faktycznie dotrzeć do urzędu do 30 kwietnia.
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE