Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Moja Emerytura

Brakuje posłów, by zaskarżyć zmiany w OFE

Twój Ruch ma gotowy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie OFE. Dokument miała poprzeć Solidarna Polska, której posłowie jednak nie sš jednomyœlni.
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Twój Ruch ma gotowy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie OFE. Dokument miała poprzeć Solidarna Polska, której posłowie jednak nie sš jednomyœlni.
Wniosek przygotowany przez Twój Ruch zawiera kluczowe pytanie, które nie znalazło się w dokumencie zgłoszonym do TK przez Prezydenta. Posłowie chcieli by Trybunał sprawdził czy można znacjonalizować oszczędnoœci obywateli bez odszkodowania. Jeszcze w lutym oparcie dla tego dokumentu deklarowała Solidarna Polska. Jak się jednak okazuje, w klubie poselskim SP nie ma jednomyœlnoœci. - Częœć posłów popiera ten projekt, czeœć nie jest do niego do końca przekonana - mówi "Rz" poseł Patryk Jaki, który sam zapewnia, że jest gotów poprzeć wniosek Twojego Ruchu. Jeœli TR nie zbierze odpowiedniej iloœci posłów, wniosek może upaœć. Zgodnie z Konstytucjš złożenie takiego dokumentu do Trybunału wymaga zebrania grupy 50 posłów. Klub poselski Twojego Ruchu liczy 36 członków, SP ma ich 16. razem obie partie majš więc wymagana liczbę.
- Do naszej inicjatywy próbujemy przekonać również posłów niezrzeszonych. Potrzebujemy jednak co najmniej 10 posłów z Solidarnej Polski - tłumaczy "Rz" Łukasz Gibała, poseł Twojego Ruchu. - Bez nich będziemy zmuszeni zrezygnować z zaskarżenia ustawy zmieniajšcej system emerytalny - dodaje. Dotychczas do Trybunału Konstytucyjnego trafił tylko wniosek Prezydenta, Bronisława Komorowskiego. Prezydent zwrócił się do TK, o zbadanie rzšdowej ustawy w trybie następczym. Bronisław Komorowski ma wštpliwoœci co do zgodnoœci niektórych przepisów z konstytucyjnymi zasadami: zaufania do państwa i stanowionego prawa, swobody prowadzenia działalnoœci gospodarczej, ochrony interesów w toku, wolnoœci pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. W prezydenckim wniosku zabrakło jednak proœby o sprawdzenie konstytucyjnoœci transferu ponad połowy œrodków z OFE do ZUS, które nastšpiło na poczštku lutego.
ródło: mojaemerytura.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL