Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Muzea

Wystawa XIX-wiecznych strojów damskich

muzeum.opole.pl
materiały prasowe
Strojne w koronki, falbanki, haftki i guziczki suknie XIX-wiecznych elegantek, ułożone na obowiązkowych w tamtych czasach krynolinach i turniurach można od soboty oglądać w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Wystawa potrwa do ostatnich dni maja.
Krynolina to szeroka spódnica czy halka, usztywniona np. obręczami nadającymi jej kształt dzwonu, zakładana pod suknię w XIX wieku. Turniura to z kolei element sukni, podkreślający tył bioder i pośladki; pojawiła się w drugiej połowie dziewiętnastego stulecia. To dzięki nim stroje XIX-wiecznych kobiet wyglądały okazale i strojnie. M.in. te elementy będzie można zobaczyć na wystawie „Krynoliny i koronki. Moda damska w XIX w.", którą od soboty można oglądać w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Na wystawie znalazły się XIX-wieczne stroje damskie pochodzące z kolekcji Anny Moryto, Opolanki z pochodzenia, mieszkającej i pracującej w Poznaniu. Pasjonatki ubrań z tej epoki, która gromadzi autentyczne, stare suknie oraz szyje stroje według XIX-wiecznych wzorów. Jak powiedziała PAP Moryto dziesięć z dwunastu w sumie eksponatów, które można oglądać w Opolu, to oryginalne suknie z epoki. Dwie pozostałe zostały przez nią zrekonstruowane. „Trzy najstarsze z kolekcji pochodzą z początku lat 40-tych XIX wieku. Generalnie wszystkie są strojami eleganckimi, wizytowymi, ale nie wieczorowymi. Dwie z nich prawdopodobnie były wykorzystywane podczas takich uroczystości jak zaręczyny czy ślub" – wyjaśniła Moryto. Pasją, jaką są XIX-wieczne stroje, Anna Moryto zaraziła się po przeczytaniu „Trzech muszkieterów" Aleksandra Dumas - ulubionej lekturze z dzieciństwa. „Zaciekawiło mnie, jak mogli naprawdę wyglądać jej bohaterowie, jak się ubierali. Zaczęłam czytać i szukać informacji o modzie z tej epoki" – opowiedziała Moryto.
Stare stroje kupuje na aukcjach internetowych, targach staroci albo w specjalnych butikach lub na targowiskach ze starą odzieżą. „W Polsce ich nie ma, ale w Paryżu jest całkiem sporo" – podała Moryto. Na wystawie z Muzeum Śląska Opolskiego, prócz sukien, koszul czy butów z epoki, będzie też można zobaczyć francuskie magazyny o modzie oraz kolorowe ryciny z ówczesnymi wzorami sukien. Będą też damskie torebeczki, przyborniki do szycia czy lornetki. Wystawę „Krynoliny i koronki. Moda damska w XIX w." można oglądać w opolskim muzeum do ostatnich dni maja.
Źródło:

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL