Odpowiedź papieża w sprawie gender

aktualizacja: 05.03.2014, 04:00
Papież Franciszek
Papież Franciszek
Foto: AFP, Vincenzo Pinto Vincenzo Pinto

Franciszek nie wyklucza spotkania z członkiniami Kongresu Kobiet, w tym prof. Magdaleną Środą.

O możliwość spotkania z papieżem Kongres Kobiet  (KK) poprosił w listopadzie w specjalnym liście do Franciszka. Kobiety zrzeszone w Kongresie pisały, że są zaniepokojone atakami hierarchów Kościoła w Polsce na równość i gender. Prosiły papieża o interwencję.
List podpisały m.in. prof. Magdalena Środa, prof. Małgorzata Fuszara, Kazimiera Szczuka i Dorota Warakomska, szefowa KK.
Papież poprosił, by w jego imieniu z kongresem spotkał się abp  Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. Do rozmowy doszło wczoraj w Warszawie. Nuncjatura poinformowała, że abp Migliore starał się odnieść do całości problematyki gender, przedstawić stanowisko Kościoła oraz „wspólnie z rozmówczyniami zobaczyć, co można zrobić w celu uniknięcia niepotrzebnych emocji i uczynienia czegoś pozytywnego w tym zakresie".
– Nuncjusz przyznał, że papież ma świadomość, iż niektórzy biskupi mają bardzo złe nastawienie do tematyki gender – mówi „Rz" Dorota Warakomska. – Dodał też, że taka postawa straszenia i wzbudzania lęku nie jest właściwa.
Według niej abp. Migliore interesowała działalność KK oraz problemy, z jakimi borykają się polskie kobiety.
Rozmawiano także o spotkaniu papieża z kobietami, o które prosiły w liście. – Arcybiskup mówił, że teraz papież jest bardzo zajęty, ale nie wykluczył, że do spotkania mogłoby dojść w czasie papieskiej wizyty w Polsce ?w 2016 roku – mówi Warakomska.
 
Psycholog dziecięcy: Edukacja genderowa powinna być obowiązkiem szkoły i państwa

POLECAMY

KOMENTARZE