Jednolite standardy szkolenia maszynistów

aktualizacja: 04.03.2014, 07:14
Kandydat na maszynistę będzie musiał odbyć staż stanowiskowy, szkoleni...
Kandydat na maszynistę będzie musiał odbyć staż stanowiskowy, szkolenie teoretyczne i praktyczne oraz prowadzić pojazd kolejowy pod nadzorem.
Foto: Fotorzepa, Daniel Ebertowski debert Daniel Ebertowski

Kursy dla maszynistów?u różnych przewoźników kolejowych będą takie same.

REDAKCJA POLECA
23.02.2015
Maszyniści bez tachografu
kancelarierp.pl
Stwórz swoją umowę - szybko i profesjonalnie!
Ubiegający się o uzyskanie świadectwa maszynisty przejdą takie samo szkolenie, niezależnie od firmy, w której pracują. Takie zmiany wprowadza wchodzące dziś w życie rozporządzenie w sprawie świadectwa maszynisty. Do tej pory program oraz czas trwania szkolenia ubiegających się o uzyskanie świadectwa były określane indywidualnie przez przewoźników kolejowych i zarządców infrastruktury.
Teraz kandydat będzie musiał odbyć staż stanowiskowy, szkolenie teoretyczne i praktyczne oraz prowadzić pojazd kolejowy pod nadzorem. Rozporządzenie wprowadza też szczegółowe wytyczne dotyczące egzaminów. Musi mieć część teoretyczną oraz część praktyczną. Ta pierwsza to test jednokrotnego wyboru składający się ze 100 pytań. By ją zaliczyć, trzeba odpowiedzieć prawidłowo na 75 proc. pytań. Część praktyczna sprawdzi umiejętności podczas jazdy.
Dzisiaj wchodzi w życie także drugie rozporządzenie o branży kolejowej – w sprawie licencji maszynisty. Zwiększa ono liczbę godzin szkolenia z 267 do 298. Zaostrza też wymagania stawiane w części teoretycznej. W bloku dotyczącym sygnalizacji kolejowej trzeba odpowiedzieć prawidłowo na wszystkie pytania.
podstawa prawna: rozporządzenia ministra infrastruktury i rozwoju z 10 lutego 2014 r. DzU z 17 lutego, poz. 211 i 212
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE