Prąd może być jeszcze droższy

aktualizacja: 20.02.2014, 04:23
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski KS Krzysztof Skłodowski

Wysoki kurs praw do emisji CO2 winduje ceny energii w hurcie. Możemy to odczuć już w przyszłym roku.

Ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla zdrożały od początku roku o 40 proc., do dzisiejszych 6,9 euro za tonę, a od kwietniowego dołka z ub.r. koszt ich zakupu poszedł w górę aż o 140 proc. Powód? Wzmożony popyt związany z ostatnimi decyzjami w zakresie polityki klimatycznej Unii Europejskiej. To m.in. wyznaczony na 40 proc. cel redukcji emisji CO2 do 2030 r., a także oczekiwanie na rozpoczęcie procesu wycofania części uprawnień z rynku.

Opieszałość decydentów

Dzisiejszy popyt na uprawnienia do emisji napędza dodatkowo fakt, że w związku z opieszałością decydentów unijnych firmy emitujące duże ilości gazów cieplarnianych nie otrzymały jeszcze wsparcia w postaci darmowych praw do emisji za ubiegły rok. W związku z tym tworzą rezerwy, by w razie czego kupić je na rynku.
Tak zrobiła ostatnio PGE, a wcześniej Tauron i ZE PAK. Największe grupy energetyczne, czyli PGE, Tauron, Enea i Energa, liczą na przydział darmowych uprawnień na poziomie odpowiednio: 32 mln, 11 mln, 5 mln i 1,5 mln jednostek. Każda daje prawo do emisji 1 tony CO2.
Poślizg w przyznaniu darmowych praw odnotowują także spółki m.in. z Włoch, Rumunii czy Hiszpanii.

Znikające uprawnienia

UE zdecydowała, że w tym roku z unijnego rynku carbon zniknie ok. 400 mln uprawnień CO2, w 2015 – 300 mln, a w 2016 – 200 mln. Powrócą one dopiero w latach 2019–2020 (w transzach 300 mln i 600 mln).
Proces wycofywania rozpocznie się prawdopodobnie w marcu. Dlatego, zdaniem Pawła Jankowskiego, maklera z DM Consus analizującego ten rynek, jeszcze w marcu i kwietniu trend wzrostowy będzie kontynuowany. – Jeśli dotychczasowa dynamika się utrzyma, to w ciągu kilkunastu dni ceny uprawnień mogą przekroczyć nawet 8 euro – przewiduje Jankowski.
Krzysztof Zawadzki, wiceprezes ds. ekonomiczno-finansowych w Tauronie przewiduje, że ceny praw do emisji CO2 mogą wzrosnąć nawet do ok. 10 euro za tonę.
40 procent wyniósł wzrost cen praw do emisji CO2 od stycznia. Efektem jest energia droższa o 10 zł za MWh

Drożej w hurcie

Ta zwyżka już przekłada się na cenę zakupu prądu w hurcie. Od połowy stycznia jedna megawatogodzina zdrożała o 10 zł, do ponad 160 zł. – Istnieje ryzyko, że wzrostowy trend cen uprawnień CO2 się utrzyma. Wtedy ceny energii w hurcie, na które w sposób istotny wpływa koszt certyfikatów, pójdą w górę. Odczują to klienci końcowi – zaznacza Paweł Puchalski, szef działu analiz DM BZ WBK.
Taki scenariusz – jego zdaniem – się ziści, jeśli Unia Europejska nadal będzie silnie promować zieloną energetykę i w sposób bardziej agresywny będzie podnosiła cele związane z emisyjnością, przy jednoczesnym wycofywaniu części uprawnień z handlu. Ekspert DM BZ WBK nie chce jednak prognozować, jak mogłaby wzrosnąć cena dla odbiorców prądu w 2015 r., bo na ten rok taryfy są już ustalone przez Urząd Regulacji Energetyki.
Z kolei Kamil Kliszcz, analityk z DM mBanku, oczekuje, że średnia cena energii wzrośnie w przyszłym roku do 180 zł za megawatogodzinę. Jest to poziom oczekiwany przy założeniu, że prawa do emisji Co2 będą kosztować w tym czasie średnio 6,3 euro za tonę.

Wzrost w tempie inflacji

Jak zauważa Stanisław Ozga, analityk DM PKO BP, scenariusz, w którym ceny prądu rosną w 2015 roku, był oczekiwany. – Obecny wzrost jest zauważalny, ale ceny są nadal na dość niskich poziomach – dodaje.
Rynek oczekuje wyższych cen energii dopiero w kolejnych latach. Wpływać na to będą nie tylko rosnące koszty zakupu praw do emisji CO2, ale także cena za przesył, cena paliw wykorzystywanych do produkcji, jak i koszty związane z ochroną środowiska.
– Przy innych czynnikach niezmiennych wzrost ceny uprawnień CO2 przy jednoczesnym spadku przydziału darmowych certyfikatów może doprowadzić do wzrostu ceny energii między 3 a 6 proc. do 2016 r., czyli o poziom inflacji – zauważa Jankowski. Jego zdaniem, jeżeli będzie rosła cena paliw kopalnych albo koszty przesyłu, to wzrost ceny energii może być bardziej znaczący.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki a.wieczerzak@rp.pl
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

POLECAMY

KOMENTARZE