Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sporty zimowe

Zbigniew Bródka - złoty strażak z Domaniewic

AFP
Strażak z Domaniewic Zbigniew Bródka zdobył w Soczi złoty medal w wyœcigu na 1500 m i został pierwszym polskim mistrzem olimpijskim w łyżwiarstwie szybkim. Drugiego Holendra Koena Verweija wyprzedził zaledwie o 0,003 sekundy.
29-letni Bródka jest zawodowym strażakiem. W jednostce ratowniczo-gaœniczej Państwowej Straży Pożarnej w Łowiczu pracuje od czterech lat. Obecnie jest oddelegowany do Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, gdzie przechodzi kurs, który pozwoli mu awansować do stopnia aspiranta. Polscy panczeniœci udowodnili w ostatnich miesišcach, że będš liczyć się w walce o wysokie miejsca w Soczi. Przed rokiem zostali bršzowymi medalistami mistrzostw œwiata w drużynie. Zawodnik UKS Błyskawica Domaniewice triumfował z kolei indywidualnie w klasyfikacji generalnej na 1500 m. Igrzyska w Soczi sš drugimi w karierze Bródki. W Vancouver przed czterema laty jako debiutant zajšł 27. miejsce na 1500 m. Miał szansę na wyjazd do Turynu w 2006 roku, ale plany pokrzyżowała kontuzja kolana. Po jej wyleczeniu zaczšł brylować w krajowej czołówce. Zdobył pięć złotych medali mistrzostw kraju. Jego rywalizacja z Konradem NiedŸwiedzkim elektryzowała kibiców łyżwiarstwa.
Urodził się w 1984 roku w Głownie, położonym między Łodziš i Łowiczem. Zanim zaczšł przygodę z łyżwiarstwem szybkim uprawiał lekkoatletykę (biegi œrednie), a następnie short track. Jako zawodnik uczniowskiego Klubu Sportowego Błyskawica zajšł w mistrzostwach Europy na krótkim torze w 2005 roku ósme miejsce na 1500 m oraz dziewište na dystansie trzy razy krótszym. Bródka podkreœla, że jako zawodnika i człowieka ukształtował go pierwszy szkoleniowiec Mieczysław Szymajda, pochodzšcy z rodzinnej miejscowoœci. Trener założył sekcję łyżwiarstwa w wiosce, gdzie do najbliższego sztucznego lodowiska było 80 kilometrów. "To dzięki niemu połknšłem bakcyla łyżwiarstwa. Trener poœwięcał nam swój prywatny czas. Przygotowywał lód przed lekcjami, często w nocy. Jego zaangażowanie mobilizowało nas do treningu. W latach dziewięćdziesištych zimy były ostrzejsze, więc młodzież mogła dłużej trenować" - podkreœlił sportowiec. W Pucharze Œwiata w sezonie 2009/10 Bródka był 34. w klasyfikacji generalnej na 1500 m. Rok póŸniej był 16., sezon 2011/12 zakończył na 14. miejscu. Bródka trenuje przede wszystkim w Berlinie, bo w Polsce nie ma zadaszonego toru łyżwiarskiego. Możliwoœć takš daje mu pomoc finansowa ze strony ministerstwa sportu. Równie ważna, jeœli chodzi o budżet sportowca, jest praca w PSP w Łowiczu. "Mogę spokojnie trenować tylko dzięki etatowi w straży pożarnej, gdzie dostaję regularnš pensję. Inaczej się nie da. Łyżwiarstwo to nie piłka nożna czy tenis, gdzie sš sponsorzy i wielkie pienišdze" - mówił przed igrzyskami w Soczi panczenista. "Gdyby nie straż pożarna, nie byłoby mistrza Bródki" - powiedział trener kadry mężczyzn Wiesław Kmiecik. Jego zdaniem zawodnik musiałby szukać innej pracy, bo "ze stypendium by nie wyżył". Zbigniew Bródka: Urodzony 08.10.1984 w Głownie Wzrost: 183 cm Waga: 84 kg Klub: UKS Błyskawica Domaniewice Uczelnia: AZS Politechnika Opole Największe sukcesy: 1. miejsce w igrzyskach olimpijskich w Soczi w 2014 roku - 1500 m 1. miejsce w klasyfikacji generalnej PŒ w sezonie 2012/2013 - 1500 m 3. miejsce w mistrzostwach œwiata w Soczi w 2013 roku - drużynowo
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL