Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Promocja turystyczna

Odkryj Beskid Wyspowy

Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Pięć wędrówek górskich zaplanowano w ramach tegorocznej edycji akcji "Odkryj Beskid Wyspowy", w ramach której turyœci zdobywajš szczyty należšce do tego pasma górskiego
Pierwsze wyjœcie 15 czerwca na Grodzisko; nowoœciš będzie zdobywanie szczytu Paproć. Jak informuje  pomysłodawca akcji Czesław Szynalik, organizator akcji, czyli Forum Gmin Beskidu Wyspowego, zatwierdziło już program tegorocznej edycji imprezy, która corocznie cieszy się wielkim zainteresowaniem wœród turystów. W zeszłym roku we wspólnym odkrywaniu tego małopolskiego pasma górskiego uczestniczyło łšcznie ponad 12 tysięcy piechurów z Polski i zza granicy. - W tym roku czeka na turystów bogaty program i wiele atrakcji - podkreœla Szynalik.
Właœciwš akcję "Odkryj Beskid Wyspowy" poprzedzš dwie majowe wędrówki: 1 maja zaplanowano wyprawę przez dziewięć szczytów w jeden dzień w ramach Touru Mszana Dolna. 7 maja organizowany będzie przez gminę Słopnice dla dzieci i młodzieży z Beskidu Wyspowego I Rajd "Beskidzkie Wyspy" na Mogielicę. 15 czerwca w inauguracyjnej wędrówce turyœci pójdš na Grodzisko, najbardziej na północ wysunięte wzniesienie Beskidu Wyspowego. Potem w kolejne letnie weekendy zdobędš kolejnych kilkanaœcie szczytów, aby zakończyć akcję 7 wrzeœnia na Lubogoszczy. W tym roku w programie wędrówek po raz pierwszy znalazła się nowa "wyspa" - Paproć. Jest to szczyt w centralnej częœci pasma, okreœlany również w nazewnictwie lokalnym jako Koszarska Góra lub Rysia Góra. Organizatorzy zapowiadajš, że podczas inauguracyjnej wędrówki na Grodzisku uroczyœcie zostanie otwarty Główny Szlak Beskidu Wyspowego "Beskidzkie Wyspy". Szlak przebiega przez 53 szczyty gór, 38 miejscowoœci i liczy 320 km. Został wyznaczony po istniejšcych i nowych szlakach Beskidu Wyspowego w formie pętli i można go będzie rozpoczynać w dowolnej częœci trasy. - To propozycja dla miłoœników górskich wędrówek lubišcych wyzwania i prawdziwš przygodę - ocenia Szynalik. W ramach akcji organizatorzy przygotowali też wiele imprez towarzyszšcych. 22 czerwca w Limanowej odbędzie się po raz pierwszy Festiwal Muzyczny "Beskidzka Gitara" promujšcy młodych wykonawców z terenu Beskidu Wyspowego. Po raz drugi będzie organizowany w lipcu Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego "Beskidzkie Rytmy i Smaki", na którym w oœmiu miejscowoœciach zaprezentujš się zespoły regionalne, kapele, twórcy ludowi oraz Koła Gospodyń Wiejskich, które będš częstować potrawami regionalnymi. Na koniec wędrówek 14 wrzeœnia zaplanowano IV Festiwal "Beskidzka Podkówecka" w Kasinie Wielkiej. Dla turystów oœrodki turystyczne Beskidu Wyspowego przygotujš atrakcyjnš ofertę "Weekend za pół ceny" w dniach 20-22 czerwca. Beskid Wyspowy to częœć Beskidów Zachodnich, położona pomiędzy dolinš Raby a Kotlinš Sšdeckš na terenie województwa małopolskiego. Charakterystycznš cechš tego regionu jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Zajmuje powierzchnię około tysišca kilometrów kwadratowych. Beskid Wyspowy oferuje ponad 500 kilometrów szlaków do uprawiania turystyki pieszej. Zgodnie z turystycznš tradycjš nazwę "Beskid Wyspowy" wymyœlił jeden z najsłynniejszych propagatorów turystyki pieszej prof. Kazimierz Sosnowski (1875-1954) podczas wycieczki z grupš młodzieży na górę Ćwilin. Turystyczny przekaz mówi, że miało się to stać wczeœnie rano, gdy przy wschodzšcym słońcu z mgły wyłaniały się tylko wierzchołki pobliskich gór, przypominajšc wyspy na szarym morzu.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL