Promocja turystyczna

Odkryj Beskid Wyspowy

Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Pięć wędrówek górskich zaplanowano w ramach tegorocznej edycji akcji "Odkryj Beskid Wyspowy", w ramach której turyści zdobywają szczyty należące do tego pasma górskiego
Pierwsze wyjście 15 czerwca na Grodzisko; nowością będzie zdobywanie szczytu Paproć.
Jak informuje  pomysłodawca akcji Czesław Szynalik, organizator akcji, czyli Forum Gmin Beskidu Wyspowego, zatwierdziło już program tegorocznej edycji imprezy, która corocznie cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród turystów. W zeszłym roku we wspólnym odkrywaniu tego małopolskiego pasma górskiego uczestniczyło łącznie ponad 12 tysięcy piechurów z Polski i zza granicy. - W tym roku czeka na turystów bogaty program i wiele atrakcji - podkreśla Szynalik.
Właściwą akcję "Odkryj Beskid Wyspowy" poprzedzą dwie majowe wędrówki: 1 maja zaplanowano wyprawę przez dziewięć szczytów w jeden dzień w ramach Touru Mszana Dolna. 7 maja organizowany będzie przez gminę Słopnice dla dzieci i młodzieży z Beskidu Wyspowego I Rajd "Beskidzkie Wyspy" na Mogielicę. 15 czerwca w inauguracyjnej wędrówce turyści pójdą na Grodzisko, najbardziej na północ wysunięte wzniesienie Beskidu Wyspowego. Potem w kolejne letnie weekendy zdobędą kolejnych kilkanaście szczytów, aby zakończyć akcję 7 września na Lubogoszczy. W tym roku w programie wędrówek po raz pierwszy znalazła się nowa "wyspa" - Paproć. Jest to szczyt w centralnej części pasma, określany również w nazewnictwie lokalnym jako Koszarska Góra lub Rysia Góra. Organizatorzy zapowiadają, że podczas inauguracyjnej wędrówki na Grodzisku uroczyście zostanie otwarty Główny Szlak Beskidu Wyspowego "Beskidzkie Wyspy". Szlak przebiega przez 53 szczyty gór, 38 miejscowości i liczy 320 km. Został wyznaczony po istniejących i nowych szlakach Beskidu Wyspowego w formie pętli i można go będzie rozpoczynać w dowolnej części trasy. - To propozycja dla miłośników górskich wędrówek lubiących wyzwania i prawdziwą przygodę - ocenia Szynalik. W ramach akcji organizatorzy przygotowali też wiele imprez towarzyszących. 22 czerwca w Limanowej odbędzie się po raz pierwszy Festiwal Muzyczny "Beskidzka Gitara" promujący młodych wykonawców z terenu Beskidu Wyspowego. Po raz drugi będzie organizowany w lipcu Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego "Beskidzkie Rytmy i Smaki", na którym w ośmiu miejscowościach zaprezentują się zespoły regionalne, kapele, twórcy ludowi oraz Koła Gospodyń Wiejskich, które będą częstować potrawami regionalnymi. Na koniec wędrówek 14 września zaplanowano IV Festiwal "Beskidzka Podkówecka" w Kasinie Wielkiej. Dla turystów ośrodki turystyczne Beskidu Wyspowego przygotują atrakcyjną ofertę "Weekend za pół ceny" w dniach 20-22 czerwca. Beskid Wyspowy to część Beskidów Zachodnich, położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką na terenie województwa małopolskiego. Charakterystyczną cechą tego regionu jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Zajmuje powierzchnię około tysiąca kilometrów kwadratowych. Beskid Wyspowy oferuje ponad 500 kilometrów szlaków do uprawiania turystyki pieszej. Zgodnie z turystyczną tradycją nazwę "Beskid Wyspowy" wymyślił jeden z najsłynniejszych propagatorów turystyki pieszej prof. Kazimierz Sosnowski (1875-1954) podczas wycieczki z grupą młodzieży na górę Ćwilin. Turystyczny przekaz mówi, że miało się to stać wcześnie rano, gdy przy wschodzącym słońcu z mgły wyłaniały się tylko wierzchołki pobliskich gór, przypominając wyspy na szarym morzu.
Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL