Biden znów przekonywał Janukowycza do kompromisu

aktualizacja: 05.02.2014, 07:31
Foto: AFP, Aris Messinis Aris Messinis

Wiceprezydent USA Joe Biden po raz kolejny w ostatnich dniach rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy. Apelował do niego o "dialog" z opozycją i "kompromis", by powołać nowy rząd, który mógłby zdobyć zaufanie Ukraińców.

Jak poinformował w komunikacie prasowym Biały Dom, Joe Biden apelował do ukraińskiego prezydenta, "by skorzystał z każdej okazji, włączając w to ofertę pomocy międzynarodowej", by zmniejszyć napięcia i budować zaufanie w społeczeństwie, co może pomóc w rozwiązaniu trwającego od ponad dwóch miesięcy na Ukrainie kryzysu politycznego.
"Wiceprezydent podkreślił, że jedyną realną drogą do pokoju i stabilności na Ukrainie jest dialog i prawdziwy kompromis, które pozwolą utworzyć nowy rząd, zdolny do zdobycia zaufania Ukraińców" - podkreślono w komunikacie.
Biden apelował o wycofanie milicyjnych oddziałów prewencji, natychmiastowe uwolnienie zatrzymanych demonstrantów oraz postawienie przed sądem osób, które odpowiedzialne są za pobicia dziennikarzy i demonstrantów.
W Kijowie przebywa szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, dziś rano spotyka się z prezydentem Janukowyczem. Jutro na Ukrainę przyleci z kolei asystent sekretarza stanu ds. Europy i Euroazji Victoria Nuland.
W poniedziałek USA potwierdziły, że rozmawiają z UE o ewentualnej pomocy finansowej dla Ukrainy. Strona unijna zastrzegła jednak, że taka pomoc będzie uzależniona od reform wymaganych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i może nastąpić dopiero po utworzeniu rządu technokratów.

POLECAMY

KOMENTARZE