Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sporty zimowe

Konkurencje w Soczi: Kombinacja norweska

AFP
Kombinacja klasyczna, nazywana często "norweskš", jest połšczeniem skoków narciarskich i biegu, więc wymaga od uczestników wszechstronnoœci. Jako dyscyplina narodziła się w 19. wieku. W programie zimowych igrzysk jest od poczštku, czyli 1924 roku.
Jak wskazuje nazwa, pierwsze zawody odbyły się w Norwegii 12 lutego 1879 roku. Ich organizatorem był klub Christiania Skiklub. Po skoku, w którym oceniano jednak styl, a nie odległoœć, narciarze mieli do pokonania czterokilometrowš trasę biegu. Wymagajšca wszechstronnoœci konkurencja szybko zdobywała popularnoœć nie tylko w Skandynawii, ale i w krajach alpejskich, a nawet za oceanem i w Japonii. Konkurencja z biegiem lat ewaluowała, podobnie jak jej składowe - skoki, w których obecnie króluje styl V, oraz biegi, gdzie teraz dominuje styl dowolny.
W igrzyskach w Chamonix zawodnicy oddali jeden skok na dużym obiekcie, a następnie ruszyli na trasę biegu na dystansie 18 km. Złoty medal zdobył Norweg Thorleif Haug. Od igrzysk w Calgary, podobnie jak w skokach, rozgrywa się konkurs drużynowy. Najpierw rywalizuje się w konkursie skoków. Wyniki decydujš o kolejnoœci startu do biegu. Zdobyte w pierwszej konkurencji punkty sš przeliczane na różnice czasowe w biegu. Obecnie w programie igrzysk sš dwa starty indywidualne, rozgrywane w cišgu jednego tzw. metodš Gundersena, którš opracował norweski dwuboista Gunder Gundersen. Bieg na 10 km jest poprzedzony jednš seriš skoków, raz na dużym obiekcie, raz na œrednim (normalnym). Na dużej skoczni metr to 1,5 pkt, a na normalnej - metr to 2 pkt. Jeden punkt różnicy odpowiada czterem sekundom na starcie biegu. Wygrywa ten, kto pierwszy osišgnie metę. W rywalizacji drużynowej te przeliczniki wyglšdajš nieco inaczej - 45 pkt za skoki odpowiada różnicy minuty w biegu. W Polsce kombinacja norweska ma duże tradycje. W 1956 roku w Cortina d'Ampezzo Franciszek Groń-Gšsienica zdobył bršzowy medal i został pierwszym przedstawicielem biało-czerwonych, który stanšł na olimpijskim podium w igrzyskach zimowych.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL