Konkurencje w Soczi: Kombinacja norweska

aktualizacja: 05.02.2014, 01:00
Konkurencje w Soczi: Kombinacja norweska
Konkurencje w Soczi: Kombinacja norweska
Foto: AFP

Kombinacja klasyczna, nazywana często "norweską", jest połączeniem skoków narciarskich i biegu, więc wymaga od uczestników wszechstronności. Jako dyscyplina narodziła się w 19. wieku. W programie zimowych igrzysk jest od początku, czyli 1924 roku.

Jak wskazuje nazwa, pierwsze zawody odbyły się w Norwegii 12 lutego 1879 roku. Ich organizatorem był klub Christiania Skiklub. Po skoku, w którym oceniano jednak styl, a nie odległość, narciarze mieli do pokonania czterokilometrową trasę biegu.

Wymagająca wszechstronności konkurencja szybko zdobywała popularność nie tylko w Skandynawii, ale i w krajach alpejskich, a nawet za oceanem i w Japonii. Konkurencja z biegiem lat ewaluowała, podobnie jak jej składowe - skoki, w których obecnie króluje styl V, oraz biegi, gdzie teraz dominuje styl dowolny.W igrzyskach w Chamonix zawodnicy oddali jeden skok na dużym obiekcie, a następnie ruszyli na trasę biegu na dystansie 18 km. Złoty medal zdobył Norweg Thorleif Haug. Od igrzysk w Calgary, podobnie jak w skokach, rozgrywa się konkurs drużynowy.Najpierw rywalizuje się w konkursie skoków. Wyniki decydują o kolejności startu do biegu. Zdobyte w pierwszej konkurencji punkty są przeliczane na różnice czasowe w biegu.

Żródło:

POLECAMY

KOMENTARZE