Rosja: surowcowe odkrycia 2013

aktualizacja: 03.02.2014, 17:32
Foto: Bloomberg

Rosyjskie firmy wydobywcze odkryły w minionym roku szereg nowych złóż. Novatek znalazł największe pojedyncze złoże gazu w Rosji 2013 r. Zalega w nim 2,5 proc. rocznego wydobycia kraju.

Według rządowej agencji surowców naturalnych Rosniedry, złoże Dorogowskoje jest największym w gazowej branży Rosji, odkrytym w roku ubiegłym. Jego zasoby oceniane są na 16,5 mln ton gazu co odpowiada 2,5 proc. rocznego wydobycia kraju. Do złoża dowiercił się w okręgu Jamalsko-Nienieckim koncern Novatek.
Natomiast największe złoże ropy ubiegłego roku znajduje się w obwodzie saratowskim. Nazywa się Klincowskie i jest oceniane na 12 mln ton surowca. Znalazła je firma poszukiwawcza Geopromneft.
Z kolei największym przyrostem zasobów złoża (wykrywają je dodatkowe odwierty) może pochwalić się Gazprom. Na Morzu Karskim dodał on 156,5 mld m3 do złoża Kruzensztern
Wśród naftowych koncernów najbardziej powiększył swoje zasoby Łukoil (12 mln ton - złoże Wschodnio-Lambiejskie w Komi).
W sumie zasoby ropy w Rosji powiększyły się w 2013 r o 600 mln ton, a gazu o bilion m3.
Komentarz dnia
Żródło: ekonomia.rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

POLECAMY

KOMENTARZE