Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

Rusza pilotażowy program pożyczek na pierwszy biznes

20 mln zł przeznaczył rzšd na pilotażowy program "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" adresowany do studentów i absolwentów uczelni rozpoczynajšcych działalnoœć gospodarczš.
Pilotaż jest realizowany w trzech województwach: mazowieckim, małopolskim i œwiętokrzyskim. Z programu będzie mogło skorzystać ok. 350 osób. - Sytuacja osób młodych na rynku pracy jest dzisiaj jednym z największych wyzwań dla polityków. Chcemy połšczyć jeszcze œciœlej edukację z rynkiem pracy. Program „Pierwszy Biznes - Wsparcie w starcie" jest skierowany nie tylko do tych, którzy zarejestrujš się już jako bezrobotni, ale do tych, którzy jeszcze studiujš i majš dobry pomysł na swój pierwszy biznes - mówił minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak - Kamysz, który w pištek na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie uczestniczył w uroczystoœci podpisania pierwszych w Małopolsce umów pożyczkowych. Program "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" uruchomiły Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.
Absolwenci szkół wyższych w cišgu 4 lat od dnia otrzymania dyplomu oraz studenci ostatniego roku studiów wyższych I i II stopnia mogš skorzystać z pożyczki na rozpoczęcie działalnoœci gospodarczej w maksymalnej wysokoœci do 60 tys. zł przy oprocentowaniu 0,69 proc. w skali roku. Okres spłaty wynosi maksymalnie siedem lat. Przez rok od podpisania umowy pożyczkobiorcy spłacajš jedynie odsetki, ma to być dla nich czas na "rozkręcenie" firmy. Wiceminister pracy i polityki społecznej Jacek Męcina mówił, że forma pożyczki, a nie dotacji, wymaga większej odpowiedzialnoœci i poważniejszego podejœcia do planowania biznesu. "My nie tylko chcemy wspierać samo zatrudnienie, ale też rozwijać mikroprzedsiębiorstwa. Następnym krokiem dla każdego przedsiębiorcy, który uzyska takš pożyczkę, będzie możliwoœć uzyskania pożyczki na nowe miejsce pracy, która będzie częœciowo umarzana" - powiedział Męcina. W Małopolsce fundusz pożyczkowy w ramach programu "Pierwszy biznes - Wsparcie na starcie" prowadzi Małopolski Fundusz Ekonomii Społecznej. Na pożyczkę zdecydowała się Kamila Glogowska - absolwentka ASP, miłoœniczka biegania i zdrowego odżywiania się. "Po studiach pracowałam na etacie, ale postanowiłam założyć własnš firmę - sklep internetowy, a potem stacjonarny z ekologicznš, zdrowš żywnoœciš dla osób, które lubiš aktywny tryb życia" - powiedziała PAP Glogowska. Sklep stacjonarny chce prowadzić w Żywcu. "Zdecydowałam się na pożyczkę, bo jej oprocentowanie jest niskie. Atrakcyjny jest także okres 12 miesięcy karencji, traktuję to jako bufor. Mam nadzieję, że po tym czasie będę już w stanie spłacać kredyt" - dodała. Daniel Kostrzewa pienišdze z pożyczki zamierza przeznaczyć na firmę działajšcš na rynku multimediów. "Chcemy zajmować się streamingiem, czyli transmisjš do Internetu konferencji prasowych i innych wydarzeń" - mówił PAP Kostrzewa. "Młodzi ludzie w Polsce potrzebujš kapitału. Może to być pożyczka od rodziców, pienišdze zarobione za granicš albo kredyt. Ja postanowiłem skorzystać z niskooprocentowanej pożyczki, żeby zainwestować głównie w sprzęt. Wierzę, że mi się uda" - podkreœlił. Jak zapowiedział Władysław Kosiniak - Kamysz program "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" będzie realizowany w całym kraju po wejœciu w życie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz zwišzanych z niš zmian w funkcjonowaniu urzędów pracy.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL