Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Kreml: Rosja nie ingeruje w sprawy Ukrainy

Prezydent Rosji Władimir Putin
AFP
Zwołana na dziœ przez Władimira Putina Rada Bezpieczeństwa omówiła sytuację na Ukrainie, w Syrii oraz kwestie zwišzane z nadchodzšcymi igrzyskami olimpijskimi w Soczi.
- Rosja nie będzie ingerowała w wewnętrzne sprawy Ukrainy i zachowuje neutralnš pozycję - powiedział tuż po naradzie doradca rosyjskiego prezydenta Jurij Uszakow. – Nie oznacza to, że nie mamy tam (na Ukrainie) swoich przedstawicieli. Mamy ich na najwyższym szczeblu – dodaje Uszakow. Wœród obecnych na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa był premier Dmitrij Miedwiediew, szef prezydenckiej administracji Siergiej Iwanow, przewodniczšce Dumy Państwowej Walentina Matwijenko i Siergiej Naryszkin, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew, minister obrony Siergiej Szojgu, szef resortu spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandr Bortnikow i inny najważniejsi przedstawiciele rosyjskiego aparatu władzy. Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa odbywało się za zamkniętymi drzwiami. Z oficjalnego komentarza na stronie Kremla wynika niewiele. – Uczestnicy spotkania przeprowadzili konsultacje w sprawie sytuacji na Ukrainie. Członkowie Rady Bezpieczeństwa odnieœli się również do sytuacji w Syrii oraz omówili kwestie zwišzane z nadchodzšcymi zimowymi igrzyskami olimpijskimi w Soczi – oœwiadczyła administracja rosyjskiego prezydenta.
Tuż po szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, podczas którego prezydent Janukowycz zrezygnował z podpisania umowy stowarzyszeniowej z Uniš Europejskš, Rosja zaproponowała spotkanie trójstronne w formacie Ukraina-UE-Rosja. Wtedy władze unijne w Brukseli nie zgodziły się na taki scenariusz. Dziœ Bruksela proponuje rozmowy dwustronne bez udziału Kijowa. Potwierdzajš to słowa przedstawiciela Unii Europejskiej w Rosji Vygaudas Uszackas, który zapowiedział rosyjsko-unijne posiedzenie ws. Ukrainy. – Sytuacja na Ukrainie zostanie omówiona na szczycie UE-Rosja w Brukseli 28 stycznia – cytuje Uszackasa rosyjska agencja Itar-Tass. – Mamy z Rosjš ewidentnš różnicę zdań w tej sprawie – mówi dyplomata. Mimo to z Moskwy już dochodzš sygnały, że do wspólnego rosyjsko-unijnego programu ws. Ukrainy prawdopodobnie nie dojdzie. – Rosja nie zamierza przygotowywać z Uniš Europejskš wspólnego programu dotyczšcego uregulowania sytuacji na Ukrainie – ogłosił Uszakow. Wczoraj ostatni przywódca Komunistycznej Partii Zwišzku Radzieckiego Michaił Gorbaczow zwrócił się w otwartym liœcie do prezydentów Rosji i USA z proœbš uregulowanie sytuacji na Ukrainie. „Władimirze Władimirowiczu, panie Obama proszę was abyœcie znaleŸli możliwoœć i podjęli zdecydowane kroki, które pozwolš Ukrainie wrócić na drogę pokojowego rozwoju" – napisał w swoim liœcie Gorbaczow. Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, którego dymisji domagajš się demonstranci na kijowskim Majdanie, w ostatnich dniach przeprowadził kilka rozmów z kluczowymi politykami Unii Europejskiej. Dostał również telefon od wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena, który wzywał ukraińskiego prezydenta do znalezienia pokojowego rozwišzania sytuacji. Interesujšce jest to, że od kilku dni nie odbyła się żadna rozmowa telefoniczna w formacie Janukowycz-Putin. Brak na ten temat jakichkolwiek informacji tak z ukraińskiej, jak i rosyjskiej strony. – Rosyjscy politycy nie ingerujš i nie jeżdżš do Kijowa, tak jak robiš to europejscy – mówi „Rz" Andriej Suzdalcew, rosyjski politolog, wykładowca w Moskiewskiej Wyższej Szkole Ekonomii. – Konflikt na Ukrainie nie rozwišże się w najbliższym czasie, jednak jest jeszcze za wczeœnie by mówić o ewentualnym podziale Ukrainy na „wschodniš" i „zachodniš" – przekonuje Suzdalcew. Zdaniem rosyjskiego eksperta, do przedterminowych wyborów prezydenckich na Ukrainie nie dojdzie, ponieważ ukraińska opozycja nie jest dziœ w stanie przejšć pełnie władzy w państwie. – Nikt nie zamierza oddawać im sterów państwa – twierdzi Suzdalcew. Wczoraj prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zaapelował do zagranicznych polityków by nie ingerowali w wewnętrzne sprawy Ukrainy. – Ukraina sama rozwišże swoje problemy – oœwiadczył Janukowycz.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL