Urzędnicy mają problemy z ulgą od opłat za użytkowanie wieczyste

aktualizacja: 20.01.2014, 12:59
Urzędnicy mają problemy z ulgą od opłat za użytkowanie wieczyste
Urzędnicy mają problemy z ulgą od opłat za użytkowanie wieczyste
Foto: www.sxc.hu

W ustawie o gospodarce nieruchomościami brakuje definicji „miesięcznego dochodu” potrzebnej do udzielania bonifikat od rocznych opłat za użytkowanie wieczyste.

Zgodnie z art. 74 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami osobom, których dochód miesięcznych na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 50 procent przeciętnego wynagrodzenia, właściwy organ udziela na wniosek 50-procentowej bonifikaty od opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości wykorzystywanych na cele mieszkaniowe.

Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie jedna luka w przepisach. Jak dostrzegł bowiem Rzecznik Praw Obywatelskich, w ustawie nie ma definicji „dochodu miesięcznego", ani wskazania z jakiego okresu dochód ma być brany pod uwagę przy udzielaniu bonifikaty. Taki stan rzeczy powoduje rozbieżną praktykę w różnych miastach. Przykładowo, Urząd Miasta Krakowa na potrzeby postępowania w sprawie bonifikaty za dochód uważa dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie ustawy o PIT.Urząd miejski w Gdańsku również powołuje się na definicję zawartą w ustawie o podatku dochodowym, ale także na ustawę o świadczeniach rodzinnych. Natomiast praktyką Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy jest przyjmowanie od wnioskodawców oświadczeń (pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe składanie zeznań) o wysokości dochodu miesięcznego brutto za jednego członka gospodarstwa domowego w roku poprzedzającym złożenie wniosku.Jeszcze inaczej jest we Wrocławiu, gdzie urzędnicy kierują się interpretacją przedstawioną przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, zgodnie z którym do dochodu wlicza się tylko te składniki, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych.
KOMENTARZ DNIA

Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE