Finanse

Brytyjczycy wycofują stare 50-funtówki

Bloomberg
Bank Anglii poinformował, iż stary banknot 50-funtowy z wizerunkiem Sir Johna Houblona zostanie wycofany z obiegu z końcem kwietnia tego roku.
Od pierwszego maja banknoty tracą ważność. Sprzedawcy oraz niektóre banki mogą po 30 kwietnia odmówić przyjęcia takiego banknotu. Banknot z Sir Johnem Houblonem - pierwszym gubernatorem Banku Anglii (Bank of England) zostały zastąpione banknotami z wizerunkiem fabrykanta Matthewa Boultona i wynalazcy Jamesa Watta - są w obiegu od listopada 2011 roku. Bank Anglii zaapelował do wszystkich, którzy jeszcze takie banknoty posiadają, by wydali je do końca kwietnia, lub wymienili w dowolnym oddziale bankowym na terenie Zjednoczonego Królestwa. Podkreślono, że żadna instytucja nie ma prawa odmówić przyjęcia takiego banknotu przed 1 maja 2014 roku.
Niektóre banki, np. Barclays, NatWest, RBS, Ulster Bank oraz brytyjska Poczta, zgodziły się na przyjmowanie starych 50-funtówek aż do 30 października. Wymienić można będzie jednorazowo w sumie do 200 funtów. Jednocześnie Bank Anglii przypomina, że każdy kto posiada wycofane z obiegu banknoty może wymienić je osobiście w Banku Anglii. Według szacunków banku w obiegu jest 225 mln banknotów 50-funtowych, z czego 63 mlnto stare banknoty z Johnem Hublonem. Bank Anglii poinformował pod koniec zeszłego roku, że zamierza wprowadzić pierwsze plastikowe banknoty. Pierwszy polimerowy banknot ma mieć nominał 5 funtów i wizerunek Winstona Churchilla i wejdzie do obiegu w 2016 roku.
Źródło: ekonomia.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL